Zeytinyağlı Bezelyeli Enginar

Zeytinyağlı Bezelyeli Enginar

Zeytinyağlı Bezelyeli Enginar

Tam da enginar mevsimi gelmek üzereyken, envai çeşit yemeği yapılan enginar tariflerinin bir ucundan tutmak lazım diye düşünüyorum.

Aslında size tarifini vereceğim bu enginar yemeği, İzmir’de enginarın yaprakları da katılarak yapılır. Mevsimi geldiğinde size onu da anlatacağım. Pişirme şekli aynı bu tarifteki gibi olacak ama onu ayıklamak asıl mesele. Ama korkmayın,  size en ince detayına kadar anlatacağım.

Dedim ya çok çeşidi var enginar yemeğinin. Bu yemekte göbek enginar kullanacağız.  Annem ne zaman zeytinyağlı enginar pişirse hep yeşil soğan kullanır. Bir de enginar dereotunu çok sever. Dereotu da enginarı tabii… 

Her enginar zamanı geldiğinde, erkek kardeşim İzmir’den bolca gönderir. Ben onların bir kısmını dolmalık, bir kısmını zeytinyağlı pişirmek için, bir kısmını da  göbek enginar olarak dondururum.

Bu yaptığım yemeği, buzluğumdaki son göbek enginarlarla yaptım. O yüzden ‘’biz o kadar göbek enginarı nerden bulalım dünya paradır onlar ‘’ diyenleri duyar gibiyim. Tabii haklısınız. Ben zaten o enginarları en ucuz zamanında aldım dondurdum. Siz de ucuz zamanında alıp yapabilirsiniz.

Diğer muhteşem enginar lezzetlerinden haberdar olmak için takipte kalın…

İşte tarifimiz…

Malzemeler :

 • 10 adet kadar göbek enginar
 • 2 bardak bezelye
 • ½ limonun suyu
 • 1 demet yeşil soğan
 • 1 demet dereotu
 • Zeytinyağı, tuz

Yapılışı :

 1. Enginarlarımızı küp küp doğruyoruz ve limonlu suda bekletiyoruz.
 2. Tencereye zeytinyağımızı koyuyoruz . Başlangıçta sadece kavurma işlemine yetecek kadar, olabildiğince az koyun. Zeytinyağlı yemeklerde, yemek piştikten sonra eklediğiniz zeytinyağı yemeğin lezzetine lezzet katar. O yüzden burada da yağı en son ekleyeceğiz.
 3. Yıkayıp doğradığımız yeşil soğanlarımızı çok öldürmeden şöylece bir kavurduktan sonra, bezelyelerimizi ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 4. Bezelyelerden sonra limonlu sudan çıkardığımız enginarlarımızı ekleyip, üzerine yarım limonun suyunu sıkıyoruz. Ve kavurmaya devam ediyoruz. 
 5. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra, sebzelerin üzerini biraz geçene kadar suyunu, damak zevkinize göre tuzunu  ekliyoruz. Ve kaynamaya bırakıyoruz.
 6. Bezelyeler ve enginarlar piştikten sonra, bir demet dereotumuzu ince doğrayıp yemeğimize ekliyoruz. İki dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatıyoruz.
 7. Altını kapattığımız yemeğimize son dokunuş zeytinyağı. Ben bir zeytinyağı aşığı olarak bolca eklerim. Siz de ekleyin. Korkmayın, zeytinyağından zarar gelmez…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir