Zayıflarken Yapılan Hatalar

Zayıflarken Yapılan Hatalar

Zayıflarken Yapılan Hatalar

Kadın ya da erkek, insanlar hayatları boyunca bir kez de olsa kilo problemi yaşarlar. Bu süreçte akla ilk gelen çözümlerden olan diyet programları, kimi zaman çözüm sunarken kimi zaman da hüsranla sonuçlanır. Kişi bu süreçte yaptığı diyeti ve içeriğini suçlasa da,  derine inildiğinde kişinin kendi yeme düzeni ile ilgili bir problem olduğu ortaya çıkar. Yanlış spor programları, aşırı katı diyetler ve abartılı beslenme düzenleri insanların zayıflarken yaptığı pek çok hataya sebep olur. Zayıflama süreci azim ve sabır gerektiren bir süreçtir. Sürekli diyete girip vazgeçen tembel insanlar ise diyetlerin bile kendilerine yaramadığını savunarak, tamamen vazgeçme eğilimi gösterirler.

Plansızlık

Bir diyet programına adapte olduysanız belli başlı plan ve program çerçevesinde ilerlemeniz gerekir. İnsanların en büyük hatalarından biri olan herhangi bir diyet yemekle uğraşmayıp, acıktığı anda ne bulursa onu yemesi bu süreci kötüye çeviren bir durumdur. Daha önceden planladığınız bir yemek bulunması, sizin sağlıksız seçimler yapmanızın önüne geçerek sürecin doğru ilerlemesini sağlar. Ayrıca aklına geldiğinde spor yapıp, sonrasında yatarak da kilo verme sürecine katkı sağlamanız mümkün değildir. Belli bir programa dâhil olmaktan korkan insanlar, zayıflama sürecinde herhangi bir başarı sağlayamazlar.

Kendini Tutamama

İnsanlar çok kolay bir şekilde istemedikleri durumlarda pes edebilmeye eğilimlidir. Zora düşmektense kolayı seçmek, insanların savunma mekanizmalarından kaynaklanır. Ancak diyet yaparken süreci böyle yönetmek zayıflama sürecinize hiçbir katkı sağlamadığı gibi, daha çok zarar verir. Doğru seçimleri yapmak ve her defasında bir kereden bir şey olmaz mantığından sıyrılmak, zayıflama sürecinde hatalı seçimler yapmanızı engeller. Ayrıca insanların en büyük yanılgılarından biri olan kendini ödüllendirme uygulaması çok erken süreçlerde yapıldığı için herhangi bir diyet programına uyum söz konusu olmaz. Ödül için önce hak etmek gerekir.

Zayıflama Ürünlerine Sonsuz İtaat

Herhangi bir gıdanın sizlere zayıflatan bir ürün olarak sunulması günümüzde çok yaygındır. İnsanlar olarak kolaya yönelmek her zaman işimize gelir. Ancak hiçbir yiyecek ya da içecek tek başına mucizeler yaratmaz. Bir ürüne körü körüne zayıflatıyor diye bağlanıp, geride kalan hiçbir şeye dikkat etmemek günümüzde en çok karşılaşılan problemlerden biri halindedir.

Öğün Atlamak

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sabahın erken saatlerinde iş ya da okula gitme gibi durumlar, insanların uyanır uyanmaz kahvaltı sürecine adapte olamamasına yol açar. Çok erken saatlerde kahvaltıların yerini, çay ve kahve gibi içeceklerle kapatmak ise sağlık açısından hiç doğru değildir. Kahvaltı, metabolizmanın uyandıktan sonra aktif olmasını ve enerji üretimini sağlar. Ayrıca öğle yemeklerinin atlanması da akşam yemeklerine çok daha fazla yüklenmeye sebep olur. Bu da karnınızın açlığından ziyade gözünüzün aç olmasıyla alakalı olarak yanlış seçimler yapma ihtimalini arttırır.

Geç Saatlerde Yemek

Eskide kalan akşam 7’den sonra bir şey yemeyin tavsiyesi, pek çok diyet programının aksatılmasına sebep olan bir inanıştır. Gece geç saatlerde yatan birinin, 7’den sonra acıkması ile daha geç saatlerde atıştırma ihtimali doğmaktadır. En doğru olan uykunuzdan birkaç saat önce yemek yemeyi ve atıştırmayı bırakmaktır. Uyku saatlerinize göre bu süreci yönetebilirsiniz.

Su İçmemek

Günümüzde su içmek yerini çay, kahve ya da asitli içeceklerle değiştirmiş durumdadır. Susayan insanların başka içeceklere yönelmesi, su içme isteğinde azalma sağlasa da, vücudun su ihtiyacına bir cevap sağlamayacaktır. Su metabolizmanın hızlanmasını ve organların doğru çalışmasını sağlayan en doğal içecektir. Kilo verme konusunda en çok yapılan hatalardan olan az su içme, kabızlık gibi diğer problemlere de yol açabildiği için zayıflama konusunda yardımcı olmayacaktır.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir