Yüzdeki Lekelere Bitkisel Çözümler

Güneşte bulunan zararlı UV ışınlarına uzun zaman maruz kalan kişilerde sıklıkla görülen yüzdeki lekeler birçok kişinin en rahatsız olduğu cilt sorunlarından birisidir. Güneşin UV ışınları dışında bu lekelerin bazıları aknelerin kuruması ve yaşa bağlı olarak da ortaya çıkmaktadır. Fakat yine de en çok bilinen nedeni güneş ışınlarıdır. Güneş ışınlarının ciltte oluşturduğu melanosit hücresinin üretimini arttırması nedeni ile oluşmaktadır. Yüzdeki lekelerin bazıları pembe, bazıları ise kahverengi küçük yaşa şeklinde bir görüntüye sahiptir.

Son zamanlarda lazerle tedavi edilebilen bu lekeler bu hususta işlem korkusu olan veya lekeleri gidermek için para harcamak istemeyen kişiler bu lekeleri evde kolay yöntemler ile de yok edebilir. Elma sirkesi, soğan, sarımsak ve limon gibi cilt için oldukça faydalı olan bu ürünleri kullanarak da yüzdeki lekelerin geçebileceği bilinmelidir.

Cilt Lekeleri Neden Olur?

Çoğu zaman can sıkıcı olan cilt lekeleri yüzün her bölümünde çıkabilir. Genellikle çene ve yanak bölgelerinde bulunan bu lekelerin bazı kişilerde alın, göz kapağı üzerleri ve burun üzerinde de çıktığı görülmektedir. Cilt lekelerindeki oluşma nedenleri;

  • Genetik yapı
  • Kirli hava
  • Beslenme düzeninde bozukluk
  • Çok güneşe maruz kalma
  • Karaciğer hastalıkları ve bozuklukları
  • Fazla kilo
  • Cilde uygun olmayan makyaj malzemelerinin kullanılması
  • Yaşlanma olarak sayılabilir.

Yüz Lekelerine Doğal Çözümler              

Limon: Limon suyu en iyi cilt ağartıcılardan birisidir. Bir pamuk yardımı ile günde üç dört kez düzenli bir şekilde yüzdeki cilt lekelerinin üzerine sürülerek cilt lekeleri tedavi edilebilir. Portakalda da limon ile aynı düzeyde asit bulunmaktadır. Limon kullanmak istemeyenler limon yerine portakal kullanabilir.

Sirke: Sirkenin tüm uzmanlar tarafından cilt yaraları, yara izleri ve cilt lekeleri hususunda şifa niteliğinde kullanılabileceği söylenmektedir. En doğal ilaçlardan birisi olan sirke de aynı limon gibi yüz lekelerinin üzerine baskı yaparak cilt lekeleri tedavi edilebilir. Cilt lekelerinin tedavisinde sirke kullanılırken sirke ile birlikte bir tutam karbonat kullanılmasında büyük fayda vardır. Karbonatın belirleyici gücü cilt lekelerini daha iyi tedavi olmasını sağlayacaktır.

Sarımsak: Sarımsak uzmanlara göre antibiyotik türünde bir bitkidir. Sarımsak her gün cilt lekeleri üzerine baskı yapılarak sürüldüğünde ciltteki leke tipine göre cilt lekelerini tedavi eder. Bazı lekeler biraz daha uzun süre bitkisel tedaviye ihtiyaç duyarken bazıları sarımsak ile kısa bir sürede geçerek cilt rengine dönüştürülebilir.

Yoğurt: Yoğurdun renk açıcı gücü oldukça fazladır. Yoğurt karbonat ve sirke ile karıştırılarak cilt lekelerinin üzerine sürüldüğünde cilt lekelerinin renginin zamanla açıldığı görülmektedir.

Vitaminler: Cilt lekelerinin bazı kişilerde çıkmasının sebebi uzmanlarca E vitamini eksikliği olarak görülmektedir. E vitamini vücutta eğer eksik ise bu vitamin gurubu vücutta çoğaltılarak cilt lekelerini çıkması önlenebilir.

Beğen