Yurtdışına Bisiklet Nasıl Götürülür?

Yurtdışına Bisiklet Nasıl Götürülür?

Yurtdışına Bisiklet Nasıl Götürülür?

Gelişmiş ülkelerin trafik sorununu “daha fazla yol” yaparak değil, “daha fazla insanı arabadan indirerek” çözdüğünü görüyorum genelde. Şehirlerde sürekli toplu taşıma ve bisikletli ulaşıma yatırımlar yapılıyor. Bu yüzden de bir çok şehirde bisikletli ulaşımın gerçekten özel aracınız ya da taksi ile yapacağınız seyahatten daha rahat olduğunu söyleyebilirim.

Tamam peki… Simdi merakınız arttı ve yurt dışında bisiklet sürüp bu deneyimi yasamak istiyorsunuz… Gelelim yurt dışında nasıl bisiklet sürebileceğimize;

  • Önünüz de iki yol var;
  • 1.Gideceğiniz ülkede bisiklet kiralamak
  • 2.Kendi bisikletinizi de beraberinizde götürmek.

Yurtdışında Bisiklet Kiralamak

Kiralama olayı gerçekten basit ve zahmetsiz. Şehre vardığınızda kaldığınız otele bile sorsanız size bir kaç alternatif gösterirler. Sadece bir kimlik bırakarak ortalama 8 ila 15 euro arası günlük bisiklet kiralayabilirsiniz. Yelpaze de çok geniş, kalın tekerli fat tire’dan tutun da yarış bisikletlerine kadar bir sürü bisiklet alternatifiniz var. Kiralama esnasında dikkat etmeniz gereken tek şey pasaportunuzu rehin bırakmayın. Pasaportunuzun fotokopisini ya da Türk ehliyetinizi, nufüs cüzdanınızı falan verin. Kaybolsa dahi Türkiye’ye dönünce yenisini çıkarttırırsınız. Pasaport önemli çünkü aa başına iş geldi yenisini çıkarttırayım dediğinizde elçilikti, polisti derken tatiliniz zehir olur. Ayrıca bisikleti aldığınız gibi üzerinde çizik kırık ezik varsa dükkandan çıkmadan fotoğraflamak ve bildirmek de önemli. Yoksa dönüşte bu hasarları size yıkmaya çalışabilirler.

Ayrıca bazı şehirlerde kiralık bisiklet ağı şeklinde yerel çözümler de var. Bisikleti herhangi bir noktadaki kiosklardan alıp istediğiniz diğer bir lokasyonda yine kiosklara bırakabiliyorsunuz. 3 saati 1-2 euro seviyesinde oluyor ve kiosklarin yanındaki cihazlardan kredi kartınızla ödeme yapabiliyorsunuz. Ama bu tür bisikletlerin tasarımında konfordan çok dayanıklı olmasına önem verdiklerinden biraz ağır ve rahatsız oluyorlar. Ucuz etin yahnisi. 

Yurtdışına Bisiklet Götürmek

Şimdi gelelim asıl güzel kısma… Kendi bisikletinizi yurt dışına götürmek… Düşüncesi bile harika değil mi?

Günlük kiralamanın ortalama 12 euro olduğunu varsayarsak ve eğer yurt dışında 5-6 günden fazla kalacaksanız kendi bisikletinizi götürmek daha ucuza geliyor. Bir de kendi bisikletiniz sonuçta, tam size uygun, bildik bisiklet.

Peki nasıl olacak bu iş? Nasıl götüreceğiz bisikletimizi?

1.Bisiklet Kutusu

Önce şehrinizdeki bir bisikletçiden bir bisiklet kutusu temin etmeniz gerekli. Onlar sürekli bisiklet aldıkları için büyük ihtimal o an ellerinde vardır ve anında kutu verirler yoksa da 1-2 gün içinde temin ederler. Genelde bisiklet kutularının boyutları 140x80x20 cm oluyor. Ben Çorlu’da Süral Bisiklet’ten kutumu hemen temin ettim.

2.İzolasyon Malzemesi

İkinci ihtiyacımız izolasyon malzemeleri… Yapı marketlerden veya nalburdan 3-5 liraya temin edebileceğiniz boru yalıtım köpüklerinden 1-2 metre almanız yeterli.

Bisikleti Hazırlamak;

  • Kutuyu ve izolasyon malzemelerini temin ettikten sonra bisikletimizi kutunun içine sığacak şekilde parçalara ayırıyoruz. Genelde pedallar, gidon ve ön tekeri sökmeniz kutuya sokmanız için yeterli oluyor. Kadronuz çok büyükse seleyi de çıkartabilirsiniz. 
  • Gövdeyi ve çatalı taşıma esnasında çizilmemesi ve darbe almaması için aldığmız köpük malzeme ile sarıp bantla tutturuyoruz. Gidonu söktükten sonra taşıma esnasında sağa sola çarpıp zarar görmesin diye de yine gövdeye bantla sabitliyoruz.
  • Uçuş esnasındaki basınç değişimlerinden etkilenmemesi için lastiklerimizin havasını da düşürüyoruz.
  • Maşanızın zarar görmemesi için ufak bir boru parçasini kesip maşa bacakları arasına sıkıştırabilirsiniz .
  • Bisikleti kutuya koyduktan sonra taşıma esnasında sallanmaması için gazete kağıtlarını top haline getirip sağa sola yerleştirin.
  • Kutuyu tamamen kapatmayın. Hava alanında kontrol etmek isteyebilirler. Yanınıza bant alırsınız ve en son uçaga vermeden önce bantlarsınız.
  • Ayrıca eski bir kemer yardımıyla kendinize taşıma kulbu yapmanızı öneririm. Kutuyu yerde sürüyebilmek adına çok faydalı. Kutunun altı aşınsa da önemli değil ki zaten çöpe atacaksınız. Kutunun yere sürtecek kısmına da bir kaç kat bant yapıştırmak faydalı olabilir.

Tüm bu paketleme islerinden sonra kutunuzun boyutlarını ölçün, tartın ve bunları not alıp THY’nin müşteri hizmetlerini arayın (444 0 849). (Ben THY ile uçtuğum için anlatım THY üzerinden ama diğer firmalarda da prosedür benzer.) Uçuş bilgilerinizi verip bisiklet kargonuz olduğunu belirtin. Size boyut ve ağırlık bilgisini soracaklar ve talebinizi kaydedecekler. Uçakta yeterli yer olup olmadığını kontrol etmeleri 2-3 saat sürüyor. Tekrar arayıp onay durumunu sormalı ve teyit almalısınız. Teyit almadan hava alanına sakın bisikletinizi götürmeyin yoksa zor durumda kalabilirsiniz.

Yurtdışına Bisiklet Göndermek Ne Kadar Tutar

Gelelim fiyat meselesine… İnternette bazı kişiler bisiklet için kilo başına 7 € ödediğinden bahsetmiş. Sanırım iletişim problemi yaşadılar ve bisiklet, bisiklet olarak değil de ekstra yük kapsamında fiyatlandırılmış. Bu da demek oluyor ki ortalama 15 kilodan hesaplarsak 105 € gibi bir bedel ödemişler. Bisiklet THY’nin sitesinde de acikca belirtildigi üzere fiks fiyat ve sadece 30€.  Aksi bir durumda kesinlikle itiraz edin. 30 €, Avrupa için belirlenmiş fiyat. Diğer ülkeler için fiyat farklı olabilir, aşağıdaki tabloyu ya da sitesinden güncel durumu kontrol edin. (Fiyatlar değişebilir, resmi web sitelerinden fiyatları kontrol edebilirsiniz)

Bisiklet için teyidimizi aldık, fiyat bilgisini de netleştirdik. Uçuş günü ben Çorlu’dan Pamukkale Turizm ile sorunsuz ve ücretsiz şekilde bisikletimi Esenler Otogar’a kadar getirdim.

Buradan metroya da sorunsuz binip Atatürk Hava Limanına kadar geldim. Kutu ile buraya kadar gelmek beklediğimden kolay oldu.

Bisiklet kutusunu da ayni şekilde valizlerimi verir gibi x-ray’den geçirterek kontrolden geçirttim.

Direk check-ine gittim ve valizimi verip bisikletim için de ödeme fişi istedim. Telefonda teyitleştigimiz gibi 30 €’luk ödememi yaptım ve geri gelip bisikletimi kargo bölümüne teslim ettim. Bu kadar…

Uçaktan indiğimde bavulları beklerken bisikletin olduğu büyük kutu da bavullarla birlikte geldi. Kutunun üstünde Kırılır, yan yatırmayın, dikkat edin vs yazmasına rağmen kutu yan yatık halde ve tutumaçları parçalanmış halde geldi. Korktum ama inceleyince fark ettim ki ciddi bir darbe almamış ve bisikletim sorunsuz bir şekilde Berlin’e ulaşmış oldu.

Bisikleti uçakla taşımak gördüğünüz gibi inanın çok kolay. Yukarıda bahsettiğim önemli noktaları atlamazsanız, sorun yaşamadan ve yüksek ücretler ödemeden bisikletinizi cüzzi bir miktara yurt dışına götürebilirsiniz.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir