En Sosyal Blog

Yozgat Blues (2013) – Film Analizi

Yozgat Blues (2013) – Film Analizi

Yozgat Blues (2013) Detayı

  • Bir Zamanlar Anadolu’da Ercan Kesal oyunculuğunu yere göğe sığdıramayan bir insan yüksek dozaj gerçekçiliğe bir kez daha tanık olabilir.
  • Yalnızlığının sonlandırılmasının elinden olmadığını , elinden gelmeyeni de yapamayacağını , çok denediğini ve olmadığını düşünen insanların kendinden parçalar bulması mümkün olabilir.
  • Aksiyon , macera , esrarengizlik , şaşırtıcı bir kurgu bekleyenlerin bir başka film seyretmesinde mümkün mertebe yarar olabilir.
  • İnce espiriler keşfetmeyi ve onlara gülmeyi sevenler için güzel bir kazanım olabilir.
  • Kemikleşmiş ete kemiğe bürünmüş , yanı başımıza geldi gelecek karakterleri oldu olası sevenler için “iyi ki seyrettim” lafı da dillenebilir.

Sık Sorulan Sorular
Burası filmle ilgili akla takılan “ya neden neden” deyip kafayı yiyebilmeye kadar götürecek sorulara adanmıştır.Filmi seyretmeyenlerin okuması bir faciaya yol açabilir.

Hayattaki müziğini yitirmiş , en azından onu icra ettiği vakitlerde hissetmek için kendini müziğe adamış bir adam Yavuz. Filmin başında pek iyi bir aile ilişkisi olmadığını anlıyoruz Yavuz’un. “Babam ben gittiğimde ölmüştü abla” diyor. Ablası bunun aksinde bir şey demiş olacak ki  , “babam ben gittiğimde zaten ölmüştü” diye kendini savunuyor biraz sesini yükselterek. Ablası ile de sevincini üzüntüsünü paylaşıyor gibi görünmüyor. Kurumsal bir ortamdaki bir resmi toplantı gibi geçiyor telefon görüşmesi. Sadece bilgilendiriyor.

Karşı cinsle olan ilişkisi için çok çabalamış ve elde etmek için kendini de çok değiştirmeye çalışmış. Ama bir devreden sonra “ben buyum” ve “zamanın ağırlığını sade müzikle atabiliyorum” noktasına geldiğini tahmin ediyorum. Olan bitene diğer insanlar gibi heyecan duyamayan bir adam Yavuz. Hiçbir şey onu şaşırtamaz. Şaşırtsa da o sizin beklediğiniz tepkiyi verecek cinsten bir tepki veremez. Elbet bu adam da sevinir , ama böyle zıplayarak hoplayarak değil ya da haykırarak değil. Tüm bunlar onu toplum içinde yabancı yapmaya yeter de artar bile. Bir yandan da yalnız yapmaya. Yalnızlığın bu kasvetinde kendini değiştirmek ister insan. Bütün olanaklara sahipken yani sahip olduğu her şey kendisindeyken bile değiştiremez insan kendisini. Çevresinde insanlar var , Yozgat’ta tanıdığı bir adam var. Onun sayesinde oraya geliyor. Kursu güzel bir şekilde tamamladığı için teşekkür de alıyor. Tek başına değil. Ama bütün bunlar sadece sözünün eri , güvenilir bir adam olduğu için. Filmin herhangi bir sahnesinde de bu adamın  bir arkadaşı ile bir iki kelam etmek için biraraya geldiğini görmüyoruz. Evet belki değişemezsiniz ama işkenceyi azaltabilirsiniz. Yavuz için de bu müzik.

Bu yüzden de

-Ayrılık mı , Aşk mı , Hüzün mü ?

sorusuna “Ben hayattaki her soruya cevap olarak müzik diyorum”  cevabını veriyor.

Belki de Yozgat’a gelmeyecekti Yavuz. İlk defa birisi onunla zamanı paylaşmayı teklif etti. Bu,  öylesine yaşanan bir yaşam için o kadar cazip ki.

Sahi , heyecanlı nasıl olunur? Müziğin , ritmin verdiği o hissi bir insan diğerine yaşatabilir mi? Yavuz’a kimse yaşatmamış o çok belli. Ama olmuyor değiştiremiyorsun bazı huylarını , en fazla peruk takabiliyorsun kafana ya da gömleğinin tertemiz olmasına dikkat edebiliyorsun. O huyların varken de seni seveni bulmak , kendini sevdirmek o kadar imkansız ki Yavuz için. Ortama ayak uyduracak duygulara sahip olmanız lazım. Ani tepkiler , hayvani şaşırmalar mesela çok tutabilir. Bunlara çabalamaktan vazgeçmiş Yavuz. İyi ki müzik var.

Ercan Kesal’in o müthiş oyunculuğu karakterdeki o doğallığı yansıtışı , gerçekliği kaskatı izlememizi sağlıyor. Yavuz adında bir tanıdığım var benim artık. Merak ediyorum acaba Yozgat’tan ayrıldığında neler yaptı ?

Diğer karakterlere de bu konuda hakkını vermek lazım. Sabri karakteri mesela, bir kadınla görüşürken dışarda bir kadın bekliyor. Kadını evliliğe ikna etmeye çalışıyor.

-Sen föne kaç lira veriyorsun mesela 15-20 , sakal traşı 5 lira.

Neşe’ye de aynı şeyi söylüyor laf arasında. Ama ona evlenme teklifi etmek yetiyor. Böyle bir ortamda büyümüş biri yani iş görüşmesi gibi evliliklerin olabileceği yerde , İstanbul görmüş Yavuz’u yenebiliyor.

Kamil , Yozgat’ın en enteli görünen , alttan slow bir melodi , buğulu ses tonuyla konuşup ilgi çeken biri. “Edebiyat bilmek lazım.Nazım Hikmet’in en son o çıkan kitabı toplu şiirleri okudum” diyor. Seviye bu kadar ama çok popüler.

Biraz kişilikle alakalı sanırım bu özgüvenler.

Neşe’nin gelip Sabri’nin kendisine evlenme teklif ettiğini kendisinin de kabul ettiğini Yavuz’a söylediğinde Yavuz’un o iç dağlayan dışa dönük sevinç azmi takdire değer. Gülmeye çalışarak “Fakat , gerçekten güzel bir haber bu ya”. Bunu o kadar iyi yapıyor ki.  Bir ayakta alkışı hak ediyor.Neşe’yi sevdiğinden değil Yavuz. Yanındaki bir kadının yine kendisini seçmeyip bir başkasına gittiğinden hüzünlü.Bütün hayatı boyunca olan şey tekrardan oluyor. Ve artık peruk da anlamını yitiriyor. Tertemiz gömlek de. Aslolan bilinçaltı , ona da elden gelen bir şey yok.

İstanbul yolcusu kalmasın denilen o sahnede hiçbir yerin yolcusu değil artık Yavuz. Yerinden kıpırdamıyor o yüzden de. Bu dünyada hiç bir yere ait değil ve her şey alabildiğine saçma.

Sahi, nasıl heyecanlı olunur?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.