Yıllık Çiftçi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Yıllık Çiftçi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Yıllık Çiftçi Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Yıllık çiftçi kredileri, tıpkı aylık ödemeli çiftçi kredileri gibi, ödenmediği takdirde kredi puanıkkb puanı dediğimiz, kredi notunuzu etkilemektedir.

Çiftçi kredileri de gecikmeye düştüğü anda, yasal bir son ödeme günü mevcuttur. Yine tıpkı bireysel krediler gibi 62 gün içerisinden ödenmezse bankalarca ihtar çekilir. 90 gün süreyi aşan krediler için de, kredi gecikmesi yasal takip süresi aşılmış olur ve kanuni takip işlemi başlatılır.

Kredi gününü aşan çiftçiler, kredileri gecikmeye girdiğinden itibaren kredi gecikme faizine tabi tutulurlar. Yıllık ödemeli krediler de kredi puanınızı etkiler. Bu sebeple zamanında yapılacak ödemeler bu konuda çok önemlidir. Geciktirdiğiniz her kredi, diğer bankalarda memzu dediğimiz ekranda gözükür ve başka bankalardan kullanacağınız kredileri olumsuz yönde etkileyebilir.

Hatta artık bankalar, online olarak anında hazır kredi başvurusu şeklinde imza karşılığı kredi limiti oluşturabiliyorlar. Yaptığınız yıllık ödemeli kredilerdeki gecikmeler, bankalardaki hazır kredi limitlerinizin oluşmasını otomatik olarak reddedecektir.

Bankalarca kullanılan, yıllık ödemeli çiftçi kartlarının da vade süreleri aşıldığında, tıpkı yıllık krediler gibi açıkladığımız tüm ihtimaller, bu kartlar için de geçerlidir. Çünkü tüm bankalardan kullandığınız yıllık çiftçi kartlarınız, aynı zamanda bir kredi limitidir. Nakit çekim işlemi yapılabildiğiniz tüm kartlar, sizin için hazır bir kredi niteliği taşırlar. Bu sebeple, gününde ve düzgün yapılan tüm ödemeler, hem kredi puanınız için, hem de kredi işlemi yapacağınız banka ve banka personelleri için, işinizin kolayca sonlanmasını sağlayacak bir unsur olacaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir