Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılır?

Bebeğin İlk Banyosu: Yeni Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Tüm “ilkler” gibi, bebeğin ilk banyosu da özel bir olaydır. Aslında her banyo zamanı yenidoğan bebeğinizle bağ kurmak için özel bir zaman olabilir.Bebeğinizin banyosunu yaptırırken şarkılar söylemek ona gülümsemek hem sizi mutlu edecek hem bebeğinizin banyoyu sevmesine katkı sağlayacaktır.

Banyodan Önceki İlk Hazırlık Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle bebeğinizin banyodan sonraki cilt bakımını yapmanız için bir oda seçmelisiniz.Seçeceğiniz odanın oda sıcaklığı 25 derece düzeylerinde seyir etmesi bebeğinizin banyodan sonra üşümemesi için yeterlidir.Oda sıcaklığına dikkat edin çünkü yenidoğan bebekler hemen üşüyebilir, bebeğinizin hasta olması en son isteyeceğimiz şey.İhtiyaç duyacağınız tüm bebek banyo ürünlerini bir araya getirin;

  • Bebek banyo süngeri veya lifi,
  • Temiz bir battaniye veya banyo havlusu,
  • Bebek bezi,
  • Bebeğinizin tertemiz giysileri,
  • Ilık su

Önemli: Bebeğinizi bir an bile banyoda veya banyodan sonra asla yalnız bırakmayın. Telefona bile bakmamaya dikkat edin.

 

İşte Banyo Yapmaya Hazırız

 

İlk birkaç hafta göbek kordonu düşene kadar ve göbek deliği tamamen iyileşene kadar yumuşak banyo lifleri mükemmeldir.Banyo havlusunun temiz ve yumuşak dokulu olmasına dikkat edin.Bebeğinizi yıkamadan önce bebek bezini, tertemiz kıyafetlerini hemen ulaşabileceğiniz bir yere koymaya dikkat edin.Bebeği yıkamanın aşamaları;

İlk önce, bebeğin kıyafetlerini çıkartın. Başını tek elinizle kucaklayın. Bebek bezini açık bırakın (o bölgeyi en son yıkayın). Bebeği bir havluya sarın, yalnızca yıkadığınız alanları açıkta bırakırsanız bebeğinizin üşüme riski en aza inecektir.Bebek banyo süngeri veya yıkama bezi kullanarak her seferinde bir alanı temizleyin.

Kulakların arkasından başlayın, sonra boynuna, dirseklere, dizlere, el ve ayak parmaklarının arasına doğru hareket edin. Kolların altında, kulakların arkasında, boynun etrafındaki kıvrımlara dikkat edin, yumuşak hareketler ile temizlemeye özen gösterin.

Bebeğinizin saçlarını banyo süresinin sonuna doğru yıkarsanız hemen kurulayabilirsiniz ve böylece bebek üşümez. Yenidoğanların fazla saçı olmasa da, orada bulunan birkaç tutam saçı silebilirsiniz. Gözlerin ıslanmasını önlemek için yenidoğan bebeğinizin başını hafifçe yukarda tutun. Bebeğinizi yıkarken ilk haftalarda şampuana gerek yok; sadece su kullanmanız yeterlidir.

Banyomuz bitti. Şimdi ne yapmalıyız?

Bütün adımları yavaş, dikkatli ve özenle yaptıktan sonra yavaşça bebeği kurulayın. Bebeğinizin cildini ovalamak cildi tahriş eder. Hem yıkarken hem kurularken bebeğinize şarkılar söylemeyi unutmayın , sizin sesinizi sevecektir.Banyo bittiğine göre mis kokulu bebeğimiz kıyafet giydirmeye hazır.Bebeğinizle sevimli günlerin tadını çıkarın!

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir