En Sosyal Blog

Yeni Zeytin Yağı Çıkarma Teknolojisi: ”Darbeli Elektrik Alan”

Yeni Zeytin Yağı Çıkarma Teknolojisi: ”Darbeli Elektrik Alan”

Akdeniz mutfağının başta gelen birleştirici ürünü olan zeytinyağı, aynı zamanda doktorlar tarafından da en sağlıklı yağ olarak tavsiye edilmektedir. Dünya’nın önde gelen zeytinyağı üreticileri arasında Türkiye’nin de bulunması bizler için onun ekonomik değerini de önemli kılmaktadır.


Zeytinyağı üretimindeki mevcut süreçler zeytindeki tüm yağı çıkaramadığı gibi çok da enerji tüketmektedir. Daha verimli yağ çıkarma süreçlerinin geliştirilmesi maliyeti düşürecek, yağ fiyatını ucuzlatacaktır.
Avrupa Birliğinin bu amaçla başlattığı bir projede geliştirilen yeni bir teknoloji, amacına ulaşmış ve başarı sağlamış görünmektedir. “Darbeli Elektrik Alan” (Pulsed Electric Field, PEF) adı verilen teknoloji hem yeni hem de eski tesislerde kullanılabilecektir.


PEF arkasındaki fikir, zeytinleri yağ çıkarma işlemine başlamadan önce elektrik darbesiyle şoklamaktır. Zeytinlere uygulanan kuvvetli ama kısa süreli bir elektrik alan, hücre zarlarındaki gözenekleri büyülterek içerdeki yağın daha kolay çıkmasını sağlamaktadır. Böylece aynı miktar zeytinden daha fazla yağ elde edilmektedir. Henüz olgunlaşmamış zeytinlerden bile en iyi kalite yağın elde edilmesi kolaylaşmaktadır.


İspanyanın Malagon kentinde 2011 yılında kurulan pilot tesisteki deneme çalışmalarında dakikada altı litre elde edilmektedir. Denemelerinin henüz sürdüğü bu tesis daha sonra bazı parametrelerin optimize edilmesiyle üretim tesisi düzeyine çıkarılacaktır. PEF teknolojisi aynı zamanda yağ çıkarmanın daha düşük sıcaklıklarda yapılmasını ve böylece enerji tasarrufunu da sağlamaktadır. Sürecin ticarileşmesi ve yaygınlaşması ile zeytin yağı üretiminin artması beklenirken hem üreticiler hem de tüketiciler için yararlar daha belirgin olarak ortaya çıkacaktır.


Proje, Berlin Teknik Üniversitesi tarafından 2010 yılında başlatılmış, İspanya, İtalya ve Türkiye’den ortaklarla birlikte yürütülmüştür. Avrupa’da yılda 2 milyon ton zeytinyağı üretilmekte ve bu sektörde 800 000 kişi çalışmaktadır.


Geliştirilen tekniğin zeytin dışındaki yağlı tohumlara da uygulanabileceği düşünülmektedir. Bu yönde çalışmalar başlamıştır. Projenin Türkiye’den ortağı, Aydın’da bulunan Haus Santrafüj Teknikleri firmasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.