Yeni Doğan Bebeklerin İlk Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebeklerin İlk Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebeklerin İlk Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bir bebeğin doğumdan hemen sonra banyo yapılması kesinlikle tavsiye edilmez. Çünkü bu bebeğin sağlığı için zararlı olabilir. Bebeğin göbek bağı kuruyup düştükten sonra ilk banyosu yapılmalıdır. Bu süre zarfında bebeğin vücudunun banyo şeklinde silinerek temizlenmesi uygun olur.

Yenidoğan Bebeğin Silme Banyosu

Silme banyosunda kullanılan suyun temiz ve sıcaklığının mutlaka önceden kontrol edilmesi gerekir. İnce bir tülbent, temiz su kabında iyice ıslatıldıktan sonra ele sarılır.

 

Temizliğe ilk olarak bebeğin gözlerinden başlanmalı ve gözler içeriden dışarıya doğru dikkatli bir şekilde silinmeli. Boyunda görülen kırışıklıkların arası özenle silindikten sonra bebeğin başı, baskı uygulamadan temizlenmeli. Bebeğin genital bölge temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Yenidoğan Bebeğin İlk Banyosu

Yenidoğan bebekler silme banyosundan çok normal banyodan hoşlanırlar. Bebeğin yıkanabileceği bir küvet içerisine sıcaklığı ayarlanmış olan 5-6 cm yüksekliğinde su doldurulur. Bebeğin kaymasını önlemek için küvete bir havlu yerleştirilir. Normal banyoda bebeğin vücut kısımlarının yıkama sırası ve teknikleri silme banyosunda olduğu gibidir.

Yeni Doğan Bebeklerde Ağız Bakımı

Yeni Doğan Bebeklerde Pişik Nasıl Engellenir?

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir