Yeni Çağın Hastalığı – ”Unutkanlık” Nedir?

Yeni Çağın Hastalığı – ”Unutkanlık” Nedir?

Yeni Çağın Hastalığı – ”Unutkanlık” Nedir?

Unutkanlık Neden Yaygınlaşıyor?

Son yıllarda insanlar daha fazla yorulurken daha az hareket ediyor”. Burada kast edilen yorgunluk, zihin yorgunluğudur. Pek çok kimsenin işe gitmek için saatler önce evden çıkmasına sebep olan bir trafik, iş yerinde rekabet içerisinde olduğu bir kişi ve kendini ispat etme arzusu, günün çoğunu ele geçiren sosyal medya ve hayat standartlarına ayak uydurma sırasında verilen çaba… Monotonlaşan hayatta sürüklenen bir günümüz dünyasında yaşamak… Gerçekleştirilmesi istenilen fakat bir türlü gerçekleşmeyen planlar, bu sırada kaybedilen anahtarlar, cüzdanlar; unutulan isimler, tarihler…Yaşlılıkla beraber bunama olarak söz edilen unutkanlık son yıllarda genç-yaşlı herkesi son derse etkilemekte.

Unutkanlık neden olur?

Yaşlılık ile oluşan unutkanlık nörolojik bir soruna bağlıyken; genç yaşlardaki kişilerde psikolojik sorunlara bağlı olarak karşımıza çıkıyor. Hayat temposuyla var olan stres ve kaygı, çoğalan problemlerle birlikte gelen zihinsel yorgunluk, birden fazla işle meşgul olma zorunluluğundan konsantre eksikliği, yetiştirilemeyen işler sonucu uykusuzluk, sakinleştirici ve antidepresanlar yüzünden oluşan dikkat dağınıklığı/kafa karışıklığı, ruhsal nedenler, baş edilemeyen problemler ve sonuç depresyon… Bunlar ve bunların dışında pek çok sebep ile unutkanlık artık hayatımızın başrolünde.

Bu sorunlar beraberinde daha büyük sorunları da getiriyor. Başta kendini yetersiz hissetme ve güvensizlik, olumsuz davranışlar, yükümlüklerini yerine getirmeme, becerileri kaybetme, ruhsal çöküntü ve huy değişikliği insanları daha büyük bir depresyon haline sokuyor ve unutulanlar listesine bir yenisi daha ekleniyor.Depresyona bağlı unutkanlıklarda öncelik psikiyatri desteği almaktır. Sorunun sebebi bulunarak çözüm aranmalıdır. Psikiyatri vakalarında belirli bir olayın unutulması sorunu da travmaya bağlı olarak görülebilmektedir. Kişiler kendilerindeki problemleri anladıklarında gecikmeden uzman hekim yardımıyla tedaviye başlanılmalıdır.

B12 Eksiliği OIabilir!

B12 vitaminin eksiliğide unutakanlık yapıyor. Fakat hemen hatırlatalım bilinçsiz b12 tablet kullanımınında çok ciddi zararları vardır. Tahlil olup eksiklik olması durumunda b12 içeren besinler yada gıda takviyelerinin doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Unutkan olmamak için neler yapmalıyız?

  • Sağlıklı yaşamak,
  • düzenli yürüyüş yapmak,
  • dengeli beslenmek,
  • sigara ve alkolden kaçınmak

gibi alınacak önlemlerin yanında;

  • bulmaca ve sudoku çözmek,
  • kitap okumak,
  • müzik dinlemek,
  • atranç oynamak ,

gibi aktiviteler zihni canlı tutacaktır. Beynimiz gerektiğinde unutmaya programlı bir organdır ve hayatımızı fazlasıyla etkileyecek acı olayları bellekte tutmaz. Bizlere düşen her rahatsızlığın başı olan stresten uzak kalmaya çalışmak, kendimize zaman ayırmak ve hayattan zevk almaktır.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir