En Sosyal Blog

Yeni Alınan Elbise Kokusunun Sebebi Nedir?

Yeni Alınan Elbise Kokusunun Sebebi Nedir?

Yeni alınan elbise kokusunun sebebi nedir? Veya yeni bir arabaya girdiğimizde diğer yeni arabalarla aynı kokuyu alırız. Ve o koku yavaş yavaş geçer. Bu kokuyu sağlayan madde nedir? Nasıl kaybolur?

Elbise Kokusunun Sebebi;

Elbisenin kumaşları üretilirken apre dediğimiz bir sıvıdan geçirilir. Daha sonra da kumaş yoğun ısıda kurutularak konfeksiyona hazır hale gelir. İşte o koku, apreden ileri gelmektedir.

Yeni alınan arabanın kokusunun sebebi;

Uçucu organik bileşikler olarak geçiyor. Volatile organic compounds (VOCs) olarak bulabilirsiniz internette.
Oda sıcaklığında kolaylıkla çözülen karbon bazlı birleşikler veriyor bu kokuyu. Insan metabolizmasının ürettiği keton, asetondan tutun da küf mantarlarının ürettiği, benzinin yanmasıyla ortaya çıkan gazlara kadar.

Yeni arabada kokladığımız VOClar ise endüstriyel üretim sırasında kullanılan malzemelerin benzen, tolüen, ksilen, perkloretilen gibi araba cilası, yapıştırıcı, kuru temizleme ürünleri gibi şeyler. Hatta bazıları sağlığa zararlı. Iyice havalandırınca uçup gidiyor tabi.

Tüketici davranışları ve koku

Boya, yapıştırıcı, kağıt tozu kokusunu bastırmak üzere kullanılan parfümler dışında satış amaçlı tekstil kokusu kullanımı da yaygındır. Mağazalarda tüketici davranışı ve ürün/reyon/mağaza kokusu üzerine akademik çalışmaları araştırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.