Yaşlılıkta Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşlılıkta Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yaşlılıkta Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Toplumumuzda çok fazla bilinmese de yaşlılıkta depresyon rahatsızlığı sıklıkla görülen hastalıklardan birisidir. Yaş aldıkça huysuzlaştı, yaş alınca huyu değişti ve yaş aldıkça karakterinde birçok değişiklikler oldu denilen kişilerin bir çoğu depresyon rahatsızlığı ile boğuşan hastalardır. Zira kişi yaş aldıkça depresyona giriyorsa hem kendisini hem de çevresinde bulunan kişileri rahatsız etmeye başlayabilir.

Antidepresan ilaçlar ile uzun süreye bağlı olarak yapılan yaşlılıkta depresyon tedavisi hastaya doktor tarafından yapılan terapiler ile de tedavi edilebilmektedir. Yaşlı kişilerde depresyon tedavisi yapılırken bazı inceliklere dikkat etmek gereklidir. Gençler kadar tedavi sistemlerinden faydalanabilen yaşlılar çevresel faktörleri de dikkate alınarak tedavi edilmelidir.

Yaşlılık depresyonunda belirtiler bazı kişilerde tamamen bunamanın belirtileri gibi görülebilir. Bu hastane kontrollerinde yapılan MR sonuçları ile tamamen anlaşılabilmektedir. Unutkanlık, halsizlik, ellerde ve bacaklarda titreme ile birlikte kendini gösteren yaşlılıkta depresyon belirtileri ile demans belirtilerini kesinlikle karıştırmamak gerekir. Tedavi her zaman görüntüleme sonuçlarından sonra yapılmalı ve uzun süreye yayılmalıdır.

Yaşlılıkta Depresyon Tedavi Sistemleri Nelerdir?

Konuşma Tedavisi (Psikoterapi)

İlaçlara başlamadan önce veya ilaçlar ile birlikte yapılması gereken psikoterapi doktor ve hasta arasında uygulanan bir tedavi sistemidir. Hafif olan yaşlılıkta depresyon rahatsızlıklarında tek başına tedavi uygulaması olarak da kabul görmektedir. Haftada bir yapılan doktor hasta terapisi sonrasında hafif depresyon hali atlatılabilmektedir. Ağır depresyonda ise antidepresan ilaçlar ile birlikte yapılan bu uygulama tedavi sistemini hızlandırır.

Antidepresan İlaçlar

Beyind nöro-transmitter olarak anılan maddelerin vücutta seviyesini değiştirerek hastalığın yok olmasına etki etmektedirler. Antidepresan ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı ve yavaş bir sistemde başlayarak yavaş bir sistemde azaltılarak kesilmelidir. Aniden başlama ve aniden kesme her tür depresyon çeşidi tedavisinde hastaya zarar verebilir. Antidepresan ilaçlara başlanıldığında en az altı ay ile bir yıl kadar ilaçların kullanıma devam edilmesi gereklidir. Yaşlılık depresyonunda tek bir antidepresan ilaç ile tedavi yapılabileceği gibi doktor tarafından iki veya üç tane antidepresan ilaç uygulaması da yapılabilmektedir. Bu hastanın durumuna ait olan bir uygulamadır. Antidepresan kullanımında kullanıcılar uygun olmayan bir etki gördüklerinde mutlaka doktorlarına müracaat etmeleri gerekir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir