Yaşamda Merhametin Yeri

Yaşamda Merhametin Yeri

Yaşamda Merhametin Yeri

Öteki Sesler

   Çok bilinen Latince bir atasözü vardır: Homo homini lupus. Yani, ‘İnsan insanın kurdudur’. Bizim yüzyıllardır sahip olduğumuz, içinde yaşadığımız ve ne yazık ki son zamanlarda unuttuğumuz değerlerimiz ise bize bunun tam tersini söylüyor: İnsan insanın kurdu değildir, insan insanın yurdudur.

Günümüz modern dünyasında maalesef merhamet kavramı ile acımak kavramı birbirine karıştırılıyor. Acımak dediğimiz şey, bir yukarıdan bakış, bir nevi kibir barındırıyor içerisinde. Hâlbuki merhamet bu yaklaşıma uyan bir şey değildir. Merhamet, bize yüzyıllardır öğretildiği üzere, bizim onu vermekle zaten şifa bulacağımız bir şeydir. Merhamet eden aslında o anda merhamet ediliyor demektir.

Günümüzde gemisini kurtaranın kaptan sayıldığı, ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.’ düşüncesinin ne yazık ki yaygın olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Katliamların, kıyımların haddi hesabı yok. İnsanlar kolaylıkla birbirlerine zarar verebiliyorlar. Bu durumda, ötekinin iniltisini, acısını hissetmenin, ötekinin ızdırabıyla ahlaklanmanın ne kadar önemli olduğu apaçık ortada. Eğer bizler başkasının ızdırabıyla, başkasının iniltisiyle hemdert olabiliyorsak, onunla ahlaklanabiliyorsak kamil manada insanlık yolunda yürüyoruz demektir. Sadece kendi iyiliği için, kendi egosu için, kendi refahı için yaşayan insanın insanlığından bir şeyler eksiktir.

İnsanoğlu birbirine bağımlı, bağlı bir varlıktır. İnsanoğlu ve bütün tabiat olsun hayvanat olsun birbirinden beslenen, birbirinden yardım uman varlıklardır. İşte bize bu anlayış diyor ki; kainatta güçlü olan ayakta kalır önermesi çok doğru değil. Örnek verecek olur isek, dinozorlar çok güçlüydüler ama yok oldular. Buradan anlıyoruz ki, kainatta yardımlaşmayı sağlayan, dolayısıyla birbirine veren ve birbirinden alabilen organizmalar ayakta kalıyor. Yani, insanın insana, varlığın varlığa kurt olduğu değil, varlığın varlığa, insanın insana yurt olduğu bir anlayışla yaşamımızı idame ettirmek zorundayız. 

Merhamet içimizde bir yerlerde sönmeye tutmuş, bizi insanlığımıza geri çağıran bir duygu. İnsanın varoluşunda merhametin zaten kodlanmış olduğunu düşünüyorum. Psikoloji bilimi de bize bunu söylüyor. Yeni doğan bir bebek başkasının ağlayışına, sesine hemen cevap verebiliyor. Hastanelerde yeni doğan ünitelerini biraz izlerseniz şu durum dikkatinizi çekecektir; bir çocuk ağlamaya başladığında diğerleri o ağlayışa bir ağlayışla cevap verirler. İnsan bir başkasının ızdırabını hissetmeye ayarlı bir varlıktır. Başka bir araştırmaya göre de; bir insanın çektiği ızdırabı ben onun yüzünden hissettiğim anda onun beyninde harekete geçen hücreler hangisiyse benim beynimde de aynı hücreler harekete geçiyor. Bunlara da ‘ayna nöronlar’ deniliyor. Karşınızdaki insanın beyninde ateşlenen, harekete geçen sinir hücrelerinin aynısı sizin beyninizde de harekete geçiyor.

Merhamet senin mutluluğun olmazsa benim de mutluluğumun olamayacağı bilgisidir. Sadece kendisi için değil başkaları içinde var olduğumuzu hissettiğimiz zaman çok kuvvetli bir canlılık hissi yaşarız.

Merhamet bende olan bir şeyi başkasına vermek değildir. Merhamet bir başkasını çok iyi anlayabilmem, çok iyi hissedebilmem, yardım edebilmek için bütün kuvvetimle harekete geçebilmem demektir. Benim fikrimce, bunun için merhamet öğretimi gerekir ve bu öğretim ancak yuvalarımızda başlar, okullarımızda devam eder, televizyonlarımızda yankı bulur ve böylelikle toplumsal hayatta bir amaca dönüşebilir.

Merhamet bir defa sevdiklerimize zaman ayırmakla başlar. Zaman ayırarak, onlarla zamanı paylaşarak ailemize, çocuklarımıza, yakın çevremize sevilesi ve değerli varlıklar olduklarını hissettirmeliyiz. Özellikle çocuklara, onların bu dünyada ki varlıklarının bir kıymeti olduğu bilgisini aşılarsak, kendileri de kıymet vermeyi öğreneceklerdir.

Son olarak, en erdemli insan merhametli insandır. Ve unutmamak lazım ki: Affeden affedilir, rahmet edene rahmet edilir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir