Yapay Rahim (Co-Culture) Nedir?

Yapay Rahim (Co-Culture) Nedir?

Yapay Rahim (Co-Culture) Nedir?

Yapay rahim diğer adı ile ko-kültür embriyolar için özel olarak hazırlanıp kadının embriyoları ile desteklenen gelişim ve besi yeridir. Kadının âdetinin 21.günü alınan doku örneğindeki embriyonun tutunabilmesi ve gelişmesi için titizlikle çalışılarak ayrıştırılır. Ayrıştırılan hücreler doğal ortamı taklit eden cihaz tarafından çoğaltılır. Bu yöntem ile AIDS, sarılık ve buna benzer diğer riskli hastalık durumları da kadının iç rahminden alınan bir doku olduğundan ayrıştırılır.Yapay rahim ile embriyonun gelişimi desteklenerek tutunma ve büyüme şansı arttırılmaktadır.

Doğal ortam taklit edilerek geliştirilen bu yöntemde ortamda oluşan antioksidanlar sayesinde embriyonun daha güvende olması sağlanıp, olası zararlı artıkları çevresinden uzaklaştırır.Embriyo ilk dönemden laboratuar ortamındaki son aşamaya kadar gelişimini etkileyecek birçok maddeye gereksinim duyar. Bu gereksinimler doğal ortamda ihtiyacı olanlar ile aynı oranda olması gerekir.  Ko-kültürün salgıladığı IGF, LIF, Gm-CFS, ILa, TGFa gibi büyümeye katkı sağlayan faktörler ile ihtiyaç duyulan daha kaliteli embriyolarda elde ediliyor. Genellikle olumlu sonuçlar alınarak hamileliğin başlamasına etkili olan bu yöntemde hasta için hayati risk bulunmuyor.

Yapay Rahim Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Tekrarlanan tüp bebek denemeleri sonucunda olumlu sonuca ulaşamayan çiftler bu yöntemi uygulayarak gebelik şansını artırabilirler. Ayrıca embriyonun gelişinde problem yaşanan durumlarda bu yöntemin uygulanması gerekli ve olumlu sonuç doğuracaktır.Bu durumların yanı sıra kadının rahim içi faktörleri, hormon bozuklukları, rahimdeki anormallikler ve genetik faktörlerin etkilediği durumlarda da çiftlerin tercih etmesi önerilen yöntemlerdendir.

Yapay rahim işlemi oldukça meşakkatli ve özenli çalışmayı gerektiren bir durum olduğundan bu konu da uzman kadro ile özel olarak çalışan kurumlarda yaptırılması gerekir.Yoğun iş temposu ile hazırlanan bu yöntemde deneyimli kadroyla çalışmanız oldukça önemlidir.

4 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir