Vücüt geliştirme zekayı azaltır mı?

Vücüt geliştirme zekayı azaltır mı?

Vücüt geliştirme zekayı azaltır mı?

Soru: Bir sorum olacaktı internetteki bazı makalelere baktım ancak hepsi birbiriyle çelişir nitelikte ;
Kas geliştirmek ile beyinsel fonksiyonlar arasinda bir bağlantı var mıdır? Demek istediğim steroid türevlerini ilaç veya enjeksiyon şeklinde kullanmaktan dolayı zarar gören nöronlar değil , doğal olarak geliştirilen kasların zihinsel performans üzerinde olumsuz etkisine rastlanmis midir? Günlük hayatta rastlayan insanlar mevcut ve yillardir dizilere,filmlere konu olmuş bir tiplemedir 120 kilo kas yigini ancak aptal olan tipleme.

Çok fazla anatomik bilgim olmadigi için soruyorum örneğin kaslar oksijenli solunum yaptigi için veya vücutta bulunan kanın artik kaslara da hizmet vermesi gerektiği için beyine giren miktarlarinda azalma olur mu ?

Olursa da bunun etkisi ne boyutta olur ?yoksa metabolizma hizlandigi için kalp kaslarinin saniyede pompaladigi kan miktarinda artis olup da beyine giden miktar değişmez mi ? Arkadaşlarimdan birinin bu yönde bir şikayeti oldu ben de merak ettim açıkçası.

Cevap: Konu hakkında bilimsel çalışma olup olmadığına baktım, doğrudan kas büyütmenin beyin fonksiyonları ile alakalı olumsuz bir etkisine rastlamadım. Fakat psikolojik olarak olumlu yönde etkiler yaptığını, kas geliştirmenin depresyon tedavisinde işe yaradığına dair onlarca çalışma var. http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-TYKJ200501012.htm adresindeki çalışmaya göre vücut geliştirme üniversite öğrencilerinin duygu durumunu olumlu anlamda etkiliyormuş.

Aslında eksi yönde etki bir yana, artı yönde etkisi bile var. Beyninizin işlem kapasitesini yağlı bir vücutla kullandığınızdan çok daha yüksek verimle kaslı bir vücutla kullanmanız doğal bir gerçek. Beynin hem hormonal hem de nörolojik işleyişinin düzene girip girmediğini günde 20 km. civarı yürüyerek 2-3 ayda kendiniz de gözlemleyebilirsiniz.
Sporcu vücut enzimlerini doğru salgılar, terleyerek toksinlerini düzenli atar, sindirimini doğru ve zamanında yapar, kasları ve eklemleri yorduğu için verimli uyur, enerjiye ihtiyacı olduğu için disiplinli ve doğru beslenir, depresyona ya hiç girmez ya da çok travmatik uç olaylarda girer, girdikten sonra çıkması da daha kolay olur.

Sonuçta “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.”
Filmlerde gördüğünüz goril ve kafasız tiplerin gerçek hayatta eşlenikleri çok azdır. Herhangi bir profesyonel vücut geliştirmeci işe samimiyetiniz varsa ne demek istediğimi daha rahat gözlemleyebilirsiniz.
Biraz vücutlarını severler ve geneli bigoreksik olur, ancak vücut geliştirmeciler sanıldığı gibi kafasız ağırlık hamalları değillerdir. Ve bu spor sanıldığından da zordur. Bir nevi modern gladyatörlüğe benzetilir. Yemenizden, içmenize, uyumanızdan, seks hayatınızda kadar disiplinli yaşamanızı gerektirir ki herkes bunu pek beceremez.

Vucut Geliştirme ve Zeka

Doğal olarak geliştirilen kasın herhangi bir beyin fonksiyonu üzerinde olumsuz etkisi olması imkansız ancak 120 kilo kaslı olarak tabir ettiğiniz kişinin steroid ve türevi ilaçları kullanmadan o hacme gelmesine imkan yok (fotograftaki Jeff Seid her ne kadar 120 kilo olmasa da o da bu duruma dahil)

Steroidler, peptid hormonları (somatropin vb) ve beta 2 agonistleri bu tarz vücut yapısına sahip olmak üzere kullanılan ilaçların türleri ve bunların beyne zeka açısından etkisi olmasa da bunların kullanıldığı dönemlerde ufak tefek dikkat dağınıklığına sebep olması muhtemel(özellikle beta 2 agonistleri).

Vücut geliştirme ciddi anlamda efor ve zaman isteyen bir spor, bu yüzden yapan kişilerin akademik anlamda tam kapasitelerini kullanmaları bence zor. Yine fotoğraftaki arkadaştan örnek vereyim, o vücudu yapan veya korumak zorunda olan birisinin oturup tıp fakültesini bitirmesi pek olası değil çünkü spora ve diyete ciddi bir zaman harcaması gerekecek ve bu harcadığı zamana vize ve final dönemleri de dahil olmak zorunda. Yani finalim var bu hafta salona gitmeyeyim diyen bir kişinin o vücudu koruma imkanı olmayacaktır.

Peki Neden Çevremdeki Vücutcular Gerizekalı

Sosyolojik olarak bakarsak, -yoga, crossfit gibi mental olarak da gelisme saglayan sporlari haric tutarsak- sporla cok ilgilenen insanlarin onceligi bedenleri ve dis gorunusleri oluyor. Dogal olarak mental ve kulturel anlamda kendilerini cok fazla gelistirmeye calismiyorlar. Mankenler aptaldir stereotype’i da burdan geliyor. O kadar dis gorunus odakli bir hayat yasiyorlar ki “kafa yapisi” olarak kendilerini gelistirmiyor veya gelistirmeye gerek duymuyolar; malum dunya duzeninde guzelseniz her kapi size acilir.

Steroidlerin Beyin Üzerindeki Etkisi

Bildiğim kadarıyla her bünyenin kas kütlesinin bir üst sınırı var. Bu sınırı steroid kullanarak yukarı çekmek isteyenlerde hormon dengesi, uyku düzeni ve zihin sağlığı kısmen bozulabilir. IQ kalıcı olarak düşmez, ancak testosteron seviyesinin artması, saldırgan davranışları arttırabilir mesela; bu da olduğunuzdan daha düşük kapasiteli görünmenize sebep olur. Kültüre ve ortama göre yüzeysel, saplantılı, kaba vs. olarak algılanabilirsiniz. Veya tersine, sağlıklı görünmek yaygın bir eğilimse, takdir de edilebilirsiniz.

Genelleme yapmamak lazım, ancak özellikle genç yaşlarda sağlıktan ziyade, akranlar tarafından kabul/saygı görme, karşı cinsin ilgisini çekme gibi faktörler sıkça motivasyon kaynağı oluyor. Çok yüksek IQ sahibi olmasına rağmen steroid kullanarak vücut geliştiren, gösteriş meraklısı ve bir nevi “kadın avcısı”na dönüşen bir arkadaşım vardı. Belli ki, sıkıntısı fiziksel veya zeka ile ilgili değil, duygusaldı. Kariyerine negatif bir etkisi olduğunu söyleyemem. Plastik cerrahi üzerinden özgüven tazeleyen pek çok insanda olduğu gibi, bu da bir çeşit ihtiyaç olarak görülebilir. Ancak ihtiyacı da gene kültürün (veya kültürsüzlüğün, nasıl baktığınıza bağlı) belirlediği de bir gerçek.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir