En Sosyal Blog

Viyana’da Nereler Gezilmeli? Viyana Gezi Rehberi

Viyana’da Nereler Gezilmeli? Viyana Gezi Rehberi

Viyana gezisini önceden planlamıştık, rotamız budapeşte-viyana-prag şeklindeydi, budapeşteyi ve prag ı annlattık ve sıra geldi Viyanaya.

Viyana’ya ben çok büyük umutlarla gitmiştim, özellikle klasik müziğin çıkış yeri olması beni büyülüyordu. Yine çok beğendim, ama prag ı görünce de bir şaşırdım, sonuç olarak “beklenti içine girmediğim Prag, beklentilerle gittiğim Viyana’yı yendi”. Uçak biletini THY den ucuza almıştık, bakmanızı tavsiye ederim.

*Viyana’yı gezmek için 3 gün yeterli bir süredir.

Ulaşım

Şehirden havaalanına ulaşmanın en kolay yolu CAT (City Airport Train )

Viyana Kart 

Viyana Kart, şehre vardığınız anda tren istasyonu ya da gazete bayiilerinden edineceğiniz ilk şey olmalı. 72 saat boyunca her türlü müze, ulaşım aracı, kanal turlarında bedava yaşamanızı, restoranlar ve barlarda da indirim imkanları bulmanızı sağlıyor  https://www.viennacitycard.at/  Eğer daha kısa kalacaksanız bir günlük kartlar, ziyaretiniz uzun sürecekse haftalık kullanım tercih ederek huzur içerisinde ulaşım araçlarına binip inebilirsiniz. Kontrolün çok sık olmadığına bakmayın, eğer biletsiz yakalanırsanız cezası 200 €’ya kadar çıkabiliyor.

Konaklama

Bizim kaldığımız yerde kedi kesen satanistlere benzer insanlar vardı, valizimizi bıraktığımız gibi dışarı çıktık ve sonra gece geç döndük, bu yüzden  kaldığımız hosteli size tavsiye etmeyeceğim.

Ambassador Hotel

Müzik, sanat ve zevkin bir araya geldiği otelin restoranında otururken Raphael Donner tarafından yapılmış ünlü çeşmeye de yukarıdan bakıyor olacaksınız.

Hostel Ruthensteiner

Bahçesinde müzik enstrümanları, bedava inernet, mutfak, BBQ yapmanız için düşünülmüş mangallar bile var. hostelruthensteiner.com

Nereyi Gezmeliyim?

Museumsquartier

Bu yer isminden de anlaşılacağı gibi müzelerin kesiştiği bir yer, buraya gitmeden müzeleri gezdim diyemezsiniz, burayı gezince de daha fazla müze gezmek istemezsiniz, metroyla museumquarter durağından çıkabilirsiniz. Ara sokaklara daldığınızda eğlenceli mekanlar, barlar var, Bukowski pub bunların bir örneği.

Bukowski PubSt. Stephen’s Cathedral12. yüzyıldan beri Viyana’nın en büyük katedrali olarak bilinen bu yapıda, Mozart evlendi, çocuğunun vaftizi oldu, ölümünden sonra cenazesi yapıldı.

Albertina

Monet’nin “Water Lily Pond”, Degas’nın “Dancers”, Renoir’ın “Girl” tabloları; Beckmann, Macke, Chagall, Malevich, Rothko, Rainer ve Katz eserleri; Schiele, Cézanne, Klimt, Kokoschka, Picasso’nun içinde olduğu 60000’den fazla başyapıt’ın görülebileceği Avrupa çapında sanatseverleri içine toplayan muazzam bir müze Albertina.

Ne Yenir?

Viyana bizim damak tadımızın aşağısında kaldı diyebiliriz, aslında dünyanın neresine gitsek de bu durum değişmez, Akdenizin  yemeklerini yiyen insanlar dışarı çıktıklarında yedikleri yemekler yavan geliyor nedense, neyse moralinizi bozmayalım, yine de aç kalmayacaksınız.

– Kipferl –

Klasik bir Viyana kahvaltısı “Kipferl” dedikleri kruvasan, “Kaiser Roll” dedikleri yuvarlak bir ekmek, tereyağı ve reçelden oluşuyor. “La bildiğimiz poğaça bu! diyebilirsiniz, ama elden ne gelir ki?” Diğer Avrupa ülkeleri gibi kahvaltıları daha çok tatlı ağırlıklı. Bize damak tadı olarak en uygun kahvaltıyı Viyana’da adım başı bulabileceğiniz Anker’lerde yapabilirsiniz. Bazı Anker’ler çok küçük, oturacak yer dahi yok ama bazıları geniş ve çeşitleri daha fazla.

– Kaiser Roll –

Apfelstrudel – Elmalı turta

Demel Viyana’nın en ünlü pastanesi Ününün sebebi aynı zamanda kraliyet ailesinin de pastalarını yapması ve yüzyıllardan beri bu geleneği devam ettirmesi. 

Figlmüller

Viyananın en meşhur yemeği tabii ki de şinitzel. Figlmüller’in olduğu sokağa girer girmez içeri girmek için kuyruğa girmiş insanları görebilirsiniz, 10 dakika sıra bekleyip içeride sizi bekleyen şinitzeli afiyetle mideye indirin.

Tavsiye

Eğer Viyana’yı bahar veya kış aylarında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, en az bir yağmurluk ve şemsiyeyi yanınızda hazır bulundurun. Ayrıca, Viyana’da bulunacağınız süre boyunca havanın açık ve güneşli olduğuna aldanmayın. Her an yağmur bastırabilir. Bunun yanı sıra, her yerde geçerli olduğu gibi, Viyana’ya gelmeden önce gezi planınızı önceden yapın ve Google Maps gibi bir uygulama ile görmek istediğiniz noktaları daha öncesinde bilgisayardan ziyaret edip adres bilgilerini iyice not edin. Cep telefonunuzdaki bir navigasyon uygulaması da Viyana’da yeri geldiğinde oldukça faydalı olacaktır. Çarşaf çarşaf haritalarla uğraşmaya bence hiç gerek yok. Fotoğraf makinenizin bataryasının dolu olduğundan da emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.