Viyana Pastası Tarifi

Viyana Pastası Tarifi

Viyana Pastası Tarifi

Çikolata sever misiniz? Olumlu bir yanıtınız varsa, Avusturya’da popüler Sacher kekinin doğaçlaması olan bu lezzetli çikolatalı kekten hoşlanacaksınız. Bu pastanın en kolay yanı, bir kek pişirip daha sonra üç parçaya bölmeniz yeterlidir. Dolayısıyla iki veya üç kek pişirmenize gerek yok. Katmanlar arasında sıradan bir lezzet patlaması oluşur.

Çikolata kaplaması için:

1/2 bardak su

2/3 bardak çok ince toz şeker

1 çorba kaşığı tatlı olmayan (acı) kakao tozu

1/2 çay kaşığı limon suyu

100 gram siyah çikolata, kıyılmış

Keki için:

5 çorba kaşığı tereyağı, oda sıcaklığında yumuşamış

1/3 bardak ince toz şeker

2 adet yumurta, oda sıcaklığında

1 + 1/4 bardak ince çekilmiş badem (badem unu)

1/3 bardak un

3/4 çay kaşığı kabartma tozu

İçi için:

1/2 bardak kayısı reçeli, biraz su (az şekerli reçel kullanmak daha iyidir. Aksi takdirde pasta çok tatlı ve ağır olacaktır. Eğer isterseniz kayısı reçelinin yerine başka bir reçelde kullanabilirsiniz.)

Viyana Pastası Nasıl Yapılır ?

Çikolata kaplamasını hazırlayın:

Su, şeker, kakao ve limon suyunu, katı bir kütle oluşuncaya kadar karıştırın, sonra kaynayana kadar ısıtın ve 1 dakika kadar pişirin. 5 dakika sonra çikolata ekleyin ve eriyene kadar karıştırın.

Daha sıcak bardak içine dökün ve ıslatın (çikolatalı karışımı iki eşit bölüme bölün).

Keki hazırlayın:

Fırını 190ºC’ye kadar ısıtın. Yuvarlak kek tepsisinin kenarlarını ve altını yağ ile tereyağıyla yağlayın ve altına fırın kâğıdı koyun. Tereyağı, şeker ve yumurta köpürene kadar yaklaşık 2 dakika bekletin.

Kalan yumurtanın sarısını beyazından ayırın, beyazını temiz bir derin kapta, sarısını ise öğütülmüş badem ve çikolata kaplamasının yarısını çalıp pasta karışımı hazırlayın.

Ayrıca bir kapta yumurta beyazını temiz mikser ile yumuşak katmanlar oluşuncaya kadar çırpın. Un ve hamuru pasta karışımına ekleyin, iyice karıştırın. Sonra yumurta beyazlarını hızlı ve hafifçe karıştırarak ekleyin.

Pastayı pişirin:

Hamuru pasta torbasına dikkatlice dökün. Tepsiyi yaklaşık 35 dakika folyo ile kapatın veya fırında pişene kadar pişirin. Sonra yatay olarak üç kat halinde bölün.

Pastayı hazırlayın:

İki tabakanın birer tarafına kayısı reçeli sürün. Bu katmanları dik olarak birbirlerinin üzerine yerleştirin. Sonra üçüncü katı da koyup kalan çikolata kaplamasını üzerine ve kenarlarına dökün. Soğuması için buzdolabına koyun.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir