En Sosyal Blog

Virüslerden Küçük Piller Oluşturdular

Virüslerden Küçük Piller Oluşturdular

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) bilim adamları virüslerin yapı oluşturma yetilerinden istifade ederek ince lityum iyon pillerinde kullanılacak ultra küçük “nanokablo” yapıları meydana getirdiler.

Virüslerin birkaç genini değitirerek sayıca artarken kendi kendilerine bir araya gelerek işe yarar bir yapı olustumaları sağlandı.

Araştırmanın amacı en küçük hacme olabildiğince çok enerji sığdırmaktı. Üretilmesi umulan piller bir pirinç tanesi kadar küçük olup işitmeye yardım olan cihazları çalıştırabilecek güce sahip olacak.

Piller anot, katot ve elektrolit sıvıdan meydana gelmekte. Anodun oluşturulmasında karmaşık yöntemler kullanıldı.

Genleri değiştirilmiş negatif yüke sahip virüsler kobalt oksit ve altın toplayarak karşıt yüklere sahip tabakaların arasında ince tabakalar oluşturabildiler. Sonuç olarak anot görevi gören virüs dolu ince bir tabaka elde edildi. Bu işlem defalarca tekrar edilerek pil yapımında kullanılabilecek kısımlar elde edilebilecek.

Metal oksit olarak seçilen kobalt oksitin yüksek enerji depolama kapasitesi var. Altın da eklenerek bu kapasite daha da arttırıldı. Böylece daha önce kullanılan pil hammaddelerinden (hacim ve ağırlık göz önüne alındığında) 2-3 kat daha fazla enerji depolayabilecekler.

Pillerin hacmen ve ağırlık olarak bu kadar küçülebilmesi arabalarda daha hafif piller kullanılabilmesine olanak verecek. Böylece benzinli motorlara alternatif sağlanabilecek. Şu anki pil teknolojisi elektrikli arabaların gerçek hayatta kullanılmasına pek elveriş sağlamıyor.

MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.