VİOP ile Nasıl Para Kazanılır?

VİOP ile Nasıl Para Kazanılır?

VİOP ile Nasıl Para Kazanılır?

VİOP Nedir, Nasıl Oynanır ve Para Kazanılır?

Son yıllarda ülkemizdeki en gözde piyasa olan VİOP, yeni yatırımcılar için de güvenli yerlerdendir. Borsa ve forexe göre daha güvenli olarak tanımlanan piyasanın işlem koşullarının iyileştirilmesi ise ilginin gün geçtikçe artmasına neden olmaktadır. Peki, VİOP nedir, nasıl oynanır ve para kazanılır?

Bu yazıda VİOP ile ilgili bilmeniz gereken en temel konuları bir araya getireceğiz. Kısaca piyasayı tanıtıp, işlemlerin nasıl yapıldığına ve para kazanmak için dikkat edilmesi gerekenlere yer vereceğiz. Hazırsanız işte başlıklarımız;

VİOP Nedir?

Borsada işlem gören sermaye piyasası araçları üzerinden düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım – satım işlemlerinin yapıldığı piyasa VİOP olarak tanımlanmaktadır. İster kurumsal ister bireysel yatırımcı olarak bu sözleşmelerin alım – satım işlemleri yapılmaktadır. Türev piyasa olarak tanımlanan VİOP ile ilgili bilinmesi gereken noktalardan birisi de spot piyasa işlemlerinden farklı bir mantığa sahip olmasıdır.

VİOP’ta bugünden sözleşmeler ile belirlenen şartların, gelecekte gerçekleşmesi üzerine işlem yapılmaktadır. Bu da riskten korunma, spekülasyondan yararlanma ve arbitraj gibi avantajlarla yatırımcıları kendisine çekmektedir. Aynı zamanda kaldıraç oranlarının bulunması da VİOP’u dikkat çeken bir piyasa haline getirmektedir.

VİOP Nasıl Oynanır?

VİOP işlemleri için öncelikle türev piyasanın mantığını iyi bir şekilde kavramanız gerekmektedir. Çünkü spot piyasa olduğu gibi anlık fiyat üzerinden al – sat işlemi yapılmamaktadır. Türev piyasada, bugünden gelecek fiyatları üzerine işlemler yapılmaktadır. Bu nedenle önce bunun mantığını iyi bir anlamak gerekmektedir.

VİOP işlemlerine başlamadan önce bilmeniz gereken konulardan bazıları da şu şekildedir: Türev ürünlerin kodları, sözleşmelerin özellikleri, teminat büyüklükleri, marjin oranları ve emir tipleridir. İşlem yapacağınız sözleşmenin özelliklerini bilemeden doğru işlemler yapabilmeniz mümkün değildir. Zaten önce sözleşmeye konu olan yatırım aracı hakkında bilgi sahibi olmalısınız ki gelecek fiyatları üzerine yorumlar yapabilesiniz. Eksiksiz bir şekilde yatırım araçlarına ve piyasaya ait detayları hakim olmalısınız.

Kendinizi VİOP konusunda geliştirdikten sonra iyi bir aracı kurum bulmanız gerekmektedir. Bu aracı kurum bir banka veya SPK tarafından onaylanmış bir firma olabilir. Verilen hizmet kalitelerini iyice araştırdıktan sonra seçiminizi yapmanızı öneririz. Daha sonra hesabınıza belirlenmiş başlangıç teminat tutarlarını yatırmanız gerekmektedir. VİOP’ta başlangıç teminatları, Borsa İstanbul tarafından belirlenmektedir ve hesabınızda bulunması gereken minimum parayı ifade etmektedir. Eğer bu miktar azalırsa teminat tamamlama çağrısı ile karşılaşırsınız. Bu çağrıyı aldığınız zaman hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir.

İlgilendiğiniz VİOP kontratlarını seçerek gerekli emirleri aracı kurumunuza iletip işleminizi yaparsınız. Günümüzde internet üzerinden kontratları tüm detaylarıyla takip edebilir ve al – sat yapabilirsiniz. Aynı zamanda VİOP nasıl oynanır eksiksiz bir şekilde öğrenmek için demo hesap kullanabilirsiniz. Sanal para ile çalışan bu hesaplarda, tıpkı gerçek piyasada olduğu gibi al – sat yaparak deneyim kazanırsınız. Böylece hem piyasayı daha yakından tanır hem de para nasıl kazanılır öğrenebilirsiniz.

VİOP’ta Para Nasıl Kazanılır?

VİOP’ta para kazanmak için spot piyasalarda olduğu gibi doğru tahminler üzerine al – sat emirleri vermeniz gerekmektedir. Yani bir kontrat fiyatının düşeceğini veya yükseleceğini doğru öngörerek yapacağınız işlem sonucunda para kazanırsınız. Elbette bu belli bir bilgi birikimi ve deneyimi gerektiren durumdur. Bu nedenle piyasada para kazanmanın ilk kuralı, bilgi ve deneyim sahibi olmaktır.

Piyasayı iyi bir şekilde tanıdıktan sonra kontrata konu olan yatırım aracının fiyat hareketlerini doğru bir şekilde tahmin etmeniz gerekmektedir. Yani piyasada neler yaşandığı konusunda fikir sahibi olmalısınız. Yaşanan dalgalanmaların nedenlerini anlayabilmeli ve gelecek fiyat hareketlerini öngörebilmelisiniz. Böylece alacağınız kontrat için ne yönde işlem yapmanız gerektiğini daha iyi anlamış olursunuz.

VİOP ile ilgili bilmeniz gereken konulardan birisi de spot piyasalardan farklı olarak, taşıdığınız pozisyonların kar ve zararının günlük bazda hesaplandığıdır. Günlük uzlaşma fiyatı üzerinden o güne ait kazancınız veya zararınız hesabınıza yansıtılmaktadır.

Yatırımlarınız vadeli piyasada yaparak para kazanmak istiyorsanız önce bilgi ve deneyim kazanmak kuralını unutmamalısınız. Kendinizi piyasa ile ilgili her detay için geliştirmeli, sürekli araştırma yapmalı ve başkalarına aldırış etmeden yatırımlarınızı yapmalısınız. Ancak bu şekilde başarılı olacağınızı da unutmamalısınız.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir