Varis Nedir? Varis Hakkında Bilgi

Varis Nedir? Varis Hakkında Bilgi

Varis Nedir? Varis Hakkında Bilgi

Özellikle bayanlarda görülen varis önemli bir estetik sorundur. Peki, varis nedir, varis neden oluşur, varisin oluşmasını nasıl engelleriz. Bu yazımızda sizlerle bu soruların cevaplarını paylaşacağız.
Varis nedir?

Varis en basit ifadeyle toplardamarların genişlemesidir. Doktorlar varisleri sıfırdan altıya kadar derecelendiriyor. 1. Seviyede kılcal damarların genişlemişini de bir varis olarak değerlendiriyorlar.bazı bayanlarda örümcek ağı tarzında damarların genişlemesi görülmektedir. Bu da aslında varis olarak değerlendirilmektedir.
Kılcal damarlarındaki çatlamalar zaman geçtikçe büyüyüp, çapı 4 mm’ nin üstüne çıktığında 2. Derece varis oluyor. Varis en son aşamaya geldiği zaman yani 6. Aşamada ayak bileklerinde yaraya bile yol açabilir.
Özet olarak varis toplardamarların genişlemesidir.
Varis en çok bacaklarda görülmektedir. Ancak basur da bir basur türüdür. Varis genellikle çok ayakta duran çok iş yapan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Bayanlarda ise varis daha çok görülmektedir.

 

Varis Neden Çıkar: Varis Nasıl Tedavi Edilir

Varis, özellikle bayanlarda görülen bir sağlık sorunudur. Bu sıkıntı kişiyi hem sağlık yönünden tehdit eder, hem de estetik açıdan bayanın göz zevkini bozar.

 

Peki varis nedir?

Varis kalbe kan taşıyan toplardamarlardaki genişlemeler ve şişmelere varis denir. Kalbe kan ileten damarların genişlemesi ve bu damarların basınç altında kalmasıyla birlikte damarlarda şişlikler görülür. Varis oluşumunun bir diğer sebebi de toplar damarlardaki tıkanıklıklardır.
Bacaklardaki varisler kişiyi birçok yönden rahatsız etmektedir.

Özellikle gece yatağa uzanınca bacakta görülen kaşınmalar, gece krampları, ayağa kalkınca ağrılar varisleirn karakteristik özellikleridir.

 

Peki varis tedavisi nasıl yapılır?

Yıllardır varisin tedavisi, varis çoraplarıyla yapılmaktadır. Doktorlar varis şikayetiyle gelen hastalara varis çoraplarını kullanmalarını önermektedir. Varis çorapları genellikle hafif varislerde kullanılmaktadır. Eğer hastalık iyice ilerlemişse tedavi şekli değişir.

Hatta hasta ameliyat bile edilebilir.

 

Lazerle varis tedavisi nasıl olur

Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, yapmış olduğu açıklamada, toplardamardaki şişme ve genişleme olarak ifade edilen varisin, Vücutta en fazla basınca maruz kalan bacakların alt kısımlarında görünerek hem estetik hem de sağlık açısından bir sorun teşkil ettiğini belirtti.

Kadri Çırak ”Kalp-damar kliniğimize kazandırdığımız son teknoloji lazer cihazımız sayesinde varis şikayetiyle gelen hastalarımıza İzmir’de devlet hastanelerinde olmayan bir hizmeti veriyoruz” diyerek hastanelerinde yapılmaya başlayan lazerli varis tedavisi hakkında bilgi verdi.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde harekete geçirilen lazer teknolojisi sayesinde varisler bir günde yok edilebiliyor.
Hastanede yapılan endovasküler lazer tedavisi sayesinde hasta sabah ameliyata alınıp akşam evine rahatça dönebiliyor. eskiden varis ameliyatları sonrasında hasta 5-6 gün hastanede yatıp ancak evine dönebiliyordu.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir