Doğum Esnasında Hangi Durumlarda Vakum Uygulanır?

Doğum Esnasında Hangi Durumlarda Vakum Uygulanır?

Doğum Esnasında Hangi Durumlarda Vakum Uygulanır?

Doğum anında ikinci bir dönemde anne adaylarının rahim ağzı açıklığı tam olarak gelişmemiş ise doğum yapılırken müdahale edilebilmesi gerekebilir. Bu tür dönemlerde eylemin yapılabilmesi için vakum ya da forceps uygulamaları kullanılabiliyor.

Doğum kanalına girmiş olan bebeğin kanaldan çıkamamasına sebebiyet veren faktörler anne ya da bebeğe ait olabiliyor.

Sık sık uzayan ikinci evre ve bu uzama sonucunda yorgunlaşan annenin yorgunluğundan dolayı yeteri kadar ıkınamaması ve bebeğini itememesi bebeğin oksijensiz kalmasına sebep olabiliyor. Özetle ikinci evredeki anne adayları kendilerine ya da bebeklerine ait sebeplerden dolayı sıkıntılar yaşıyorlar ise vakum uygulanabilir.

Vakum Nasıl Uygulanıyor?

Vakum uygulaması yapılırken plastik ve yumuşak bir emme kabı başa arka kısımdan uygulanır. Yeterli basınç miktarına ulaşıldıktan sonra vakumu bir el ile dışarıya doğru çekerken diğer el ile fleksiyonun ve vakumun sabit durması sağlanır. Traksiyon eldeki vakum ile bebeğin başının birbirinden ayrılmaması sağlar. Böylelikle vakum ile çekme yapıldığı zaman doğum gerçekleşebilir.

Vakumun çekmeleri ile ortaya çıkan kasılmalar fazla zorlandığı zaman şiddetli olabilir. Bu sebeple vakum 30 dakikadan daha fazla sürdürülmemelidir. Vakum uygulaması uzman bir doktorun kontrolünde sizin için uygun görülmüş ve uygulanıyor ise herhangi bir sağlık sorunu yaşamazsınız. Anne adayı olarak kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için vakum uygulamalarını doğum esnasında tercih edebilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir