En Sosyal Blog

Vahdettin Hain mi? Kahraman mı?

Vahdettin Hain mi? Kahraman mı?

Ve bir tarih kitabı daha. Eserimiz Mehmet Bicik‘in ellerinden çıkmış. Ocak 2010 basımlı olan kitap, Tutku Yayınları ile piyasaya sürülmüştür.

Vahdettin. Bir padişah. Hakkında bir çok yorum var. Hain, vatana ihanet eden kalleş. Ya da kurtarıcı, kahraman. Şöyle bir bakalım. Kitabımızda ilk olarak Vahdetin’i tanıtıyor. Kimin oğlu, kimin kardeşi? Daha sonralarda ise ‘Neden böyleydi?, Neden böyle oldu?, Vahdettin, böyle biri miydi? Vahdettin böyle bir şey yapmış mıydı?’ gibi akıllarda kalan bir çok soru işareti aydınlatılıyor.

Vahdettin’in yapmış olduğu hareketlerin açıklamasını kaynak göstererek açıklıyor. Yapmış gibi gösterilip aslında yapmadığı hareketleri de yine aynı şekilde gün yüzüne çıkartıyor. Bazı bölümlerde Vahdettin’e yapılan bazı yanlış hareketleri ve yanlış düşünceleri açıklıyor. Bazı yerlerde ise Vahdettin’in yapmış olduğu davranışların ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu belirtmiş yazarımız.

Dikkat ettiğim kadarıyla kitapta olaylara kişisel düşünce katılmamaya çalışılmış. Daha çok kaynak ya da tanık göstererek açıklanmaya çalışılmış. Sadece davranışlarının doğruluğunu, yanlışlığını belirtirken çok az eleştirisel yön katmış.

Sonlara doğru yaklaştıkça Vahdettin’in hain mi yoksa kahraman mı olduğu hakkında kafanızda bir kaç düşünce oluşuyor. En sonda ise bu sorunun cevabını yine kaynak ve tanık göstererek açıklığa kavuşturuyor.

Peki, Vahdettin hain mi, kahraman mı? Bence kahraman. Neden mi? Vahdettin, Milli Mücadele de yapılacakları planlaması için Mustafa kemal’i Anadolu’ya yolladı. Ve ağır şartlar altında olmasına rağmen milleti için çözüm aradı.

Tabi bu fikri savunmayıp “Hayır, Vahdettin haindir” diyen de var. Hain olması için mantıklı bir açıklama aradım. Ama bir türlü bulamadım. Belki de kendimi öyle olmadığına inandırdığım içindir.

Kitap gayet güzel ve titizlikle yazılmış. Olayların araştırılması, olaylarla ilgili tanıkların yorumlarının ve bazı kaynakların bulunması çok iş gerektirir diye düşünüyorum. Aranan ama cevap bulunamayan sorulara gayet güzel bir üslupla cevap verildiğinin kanısındayım. Tarih türü sevenler -sevmem ama okudum- için birebir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.