V-İD Nedir? V-İD İncelemesi

V-İD Nedir? V-İD İncelemesi

V-İD Nedir? V-İD İncelemesi

V-ID kimlik ve diğer pek çok belgenin güvenilir bir şekilde doğrulanması için geliştirilen bir projedir.

İş dünyası ve hayatlarımız digital ortama kaydıkça, digital ortamda evrak doğrulama ihtiyaçları da paralel olarak artmaktadır.

Blockchain teknolojsinin ilk kullanılacağı ve en verimli olacağı alanlardan birisi belge doğrulamadır.

Neden Blockchain Blokzincir projelerini incelerken dikkat etmemiz gereken anahtar husus, bu projenin uygulanmasında blockchaine gerçekten ihtiyaç olup olmadığıdır. Yani blokchain olmadan aynı işleve sahip bir uygulama yapılabilir mi?

Blockchain teknolojisi belge doğruluma gibi konularda gerçekten eşsizdir. Tamamen %100 güvenilir bir şekilde belge doğrulama hizmeti için blockchain olmazsa olmazdır. Gelecekte kesinlikle belge doğrulama işlemleri için çalıştırılan uygulamalar blockchain altyapısına sahip olacaklar.

V-ID proje fikri elle tutulur bir fikirdir ve gerçek bir sorunu çözümlemeye yöneliktir.

Yatırım açısından düşünüldüğünde hali hazırda çalışan ve kullanılan bir uygulama olmasına rağmen olumsuz yönü civic,therion gibi pek çok rakibinin bulunmasıdır. Ve yatırım açısından yine konuşmak gerekirse, şahsi görüşüm ico ile ortaya çıkmış yani sto olmayan (tokenleşmiş hisse senedi) tokenlerin %99’un uzun vadede yok olacağı yönünde.

V-ID ile hangi belgeler doğrulanabilir. Hasta bilgileri, muayene sonuçları, diploma, sertifika,lojistik dökümanlar, videolar ve fotoğraflar gibi çeşitli belgeler doğrulanabilir.

Nasıl çalışır? V-ID zaman damgası ve varoluş kanıtı gibi blockchain verilerini kullanır. V-ID ile kayıt edilen bir belge V-ID üzerinde kayıt edilmez. Bu özelliği ile 2018 Mayıs itibari ile yürürlüğe giren GDPR ile uyumludur. (Dökümanlarınız depolanmaz.)

V-ID çalışma sistemi dosyaların parmak izlerini alarak blockchain defterine işler, bu dosya üzerinde tek karakterlik değişim dahi mümkün olmamaktır. İdex isimli borsada bu tokene al-sat çekerek biraz para kazanmıştım.

Ama siz dikkat edin bungee jumping gibidir. Ve bir gün gerçekten düştüğü zaman bir daha hiç yükselmeyebilir. 🙂

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir