En Sosyal Blog

Uzmanlara Göre Geleceğin Enerji Kaynakları

Uzmanlara Göre Geleceğin Enerji Kaynakları

ABD ve Avrupa’da iklim konusunda çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Vision Prize, değişik sorularla uzmanların ve toplumda ilgilenenlerin görüşlerini toplamakta ve kamuoyuna yayınlamakta. Örgütün bulguları Guardian gazetesinde de sık sık yer bulmakta.
Vision Prize, son anketinde uzmanlara şöyle bir soru yöneltti: “Gelecek 100 yıl içinde küresel ısınmanın tehlikeli düzeylere varmasını önlemek için büyük kapital sahiplerine nereye yatırım yapmalarını tavsiye edersiniz?

Seçenekler arasında ilk 3 sırayı,

%29 ile dağıtık (tüketim noktalarında) yenilenebilir enerji teknolojileri.birinci sırada yerini aldı.

%26 ile enerji verimliliği, ikinci sırada yerini aldı.

%17 ile üçüncü nesil nükleer enerji aldı.

Merkezi yenilenebilir enerji tesisleri %10 ile dördüncü sırada yer buldu.


Sıralamada 5inci sırada “Hiçbir teknoloji tehlikeli düzeye varmayı önleyemeyecek” yanıtı,

6ıncı sırada ise “tehlike yok ve böyle teknolojilere de gerek yok” yanıtı bulunuyor.

Karbon tutma 7inci ,

doğal gaz 8inci sıradayken

son sırada %0 ile nanoteknoloji bulunuyor.


Soru değiştirilip “Bu yüzyıl içinde hangi teknolojilerin küresel ısınmayı yavaşlatma potansiyeli var?” diye sorulunca %45 yenilenebilir enerji derken, %20 enerji verimliliği demekte. Diğer seçeneklerin küçük oranlarda kalması onların yararsız olduğu anlamına gelmiyor. Sadece öncelik sırasında uzman görüşlerine göre daha arkalarda yer bulunuyorlar. Fukushima’ya karşın, nükleer teknolojiler, gene de orta sıralarda yer almakta.


Vision Prize örgütünün uzmanlara daha önceki bir sorusunda, BM çatısı altında çalışan Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarının deniz seviyesinde yükselme öngörüleri hakkındaki görüşleri sorulmuştu. Deniz seviyelerindeki yükselme konusunda uzmanlar ağırlıklı olarak, IPCC raporlarının fazla iyimser olduğunu, gerçek yükselmelerin rapor öngörülerinden daha fazla olduğunu ve olması beklendiğini söylediler.

Kaynakça:
http://visionprize.com
http://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2014/feb/18/scientists-worried-ipcc-underestimate-sea-level-rise
http://spectrum.ieee.org/tech-talk/energy/renewables/renewable-power-tops-climate-change-solutions-in-expert-survey/?utm_source=techalert&utm_medium=email&utm_campaign=022014

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.