En Sosyal Blog

Uzaklaştırma Kararı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzaklaştırma Kararı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uzaklaştırma Kararı Nedir?

Soru: Uzaklaştırma kararı olan eve girdigi an cezası olur mu? Abimi Polisler götürüp bir yerlerde bırakıyorlar sadece yani bumudur diye düşünüyorum. 3 ay uzaklaştırması var ama hic birsey olmuyor olmuyor olmuyor.

Cevap: Adı üzerinde yani ” uzaklaştırma “. Uzak kalacak bu kişi yani sikayetçiye yaklaşmayacak ilişmeyecek zarar vermeyecek hepsi bu.
İlla tutup dövülmesi zarar verilmesi gerekmiyor. Devletin bu düzenlemesi tamamen formalite zaten. Yani Avrupa birliğine yaranmak için eften püften çıkarılmış ve uygulanması sonuc alınması ve etkisi olmayan bir kanun. Daha dün Konya’da uzaklaştırma kararı alan kadın kız çocuğunun gözü önünde 10 bıçak darbesiyle can verdi. Devlet de çıkıp ” ben uzaklaştırma kararı vermiştim ama ” deyip duracak. Çözüm basit aslında elektronik çip ile birbirlerine yakınlaşıp yakınlaşmadıkları takip edilebilir.

Soru: Merhaba, uzaklaştırma kararım vardı. Eve gitmedigim halde beni şikayet ediyor, kolundakı çiziklede rapor alıyor. Benim savunmamı istediler bende gitmedigimi söyledim . Gitttigime dair ne şahit nede bir delil yok ama bana 5 gün hapis çıktı. 2 hafta içinde itiraz edebilirsiniz diyor. Ne yapmam gerekiyor, bu nasıl iş gitmedigim halde beni durmadan şikayet ederse ne olacak böyle inanın çare bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: 6284’te sadece uzaklaştırma kararı için beyan yeter diyor. Uzaklaştırma varken şikayet halinde ispat gerekmesi lazım. Hapis cezası da beyana dayalı verilmemesi gerekir.

Uzaklaştırma cezasının şartları nelerdir?

Kadın beyanı esastır delile ve şahide gerek yok..Aksini ve suçluzlugunuzu ispatlamak size düşüyor. Yeni kanunda kadın beyanı esas alınıyor maalesef. Hapis kararına itirazınızı yapın. İtirazınızı yaparken koruma kararının ihlal edildiği an başka yerde olduğunuzu ispatlayacak kamera,fotoğraf kaydı vb. Delillerinizi de sunabilirsiniz.

Telefon ile aramak uzaklaştırma kararını ihlal eder mi?

Soru: Uzaklaştırma kararının “f” maddesine göre uzaklaştırılan kişi hiçbir şekilde bana ulaşamaz ancak bu kişi farklı sabit hatlardan arıyor. Telefonumda dinleme programı yok(olsa da yasal olmaz). Karakola gidip şikayetçi olsam birşey çıkar mı? Yoksa sabit hat incelemeyiz vs diyerek sallarlar mı?
Kişinin farklı bir uzaklaştırma kararından 3 gün hapis cezası var sanırım. Gbtye girdiğinde tutuklanır mı hemen? Ve benim ekstra şikayetimle +3 ile 10 gün daha mı alır?

Cevap: Evet, telefon dahil bir şekilde ulaşamaz. Elbette Uzaklaştırma kararını takip eden kolluk birimine şikayetinizi yapacaksınız. Görüşmeyi kaydedebilirsiniz, suç teşkil etmez, görüşme başladığında “kayda aldığınızı” söylersiniz. Olur biter, çekinmeyin.

Uzaklaştırma Kararını Kim Verir? Uzaklaştırma kararı nasıl uzatılır?

Soru: Merhaba uzaklaştırma kararı nasıl uzatılır? 6 aylık kararım bitti . Bu sürede rahatsız edilmedim ama karşı tarafa güvenmiyorum süre bitti diye tekrar gelebilirler. Ve bu talebim ciddiye alınır mı ? 6 ay boyunca nasıl olsa rahatsız edilmedin diye.

Cevap: Polis merkezi uzatma yapmaz. Polis ,sadece 24 saat uzaklaştırma verir. Uzun süreli uzaklaştırmayı hakim verir. Elinizde ki ilk uzaklaştırma kararı ile adliye gidin. Süresi dolmadan gitmelisiniz. Süre bittiyse nöbetçi savcı kalemine dilekçe yazıp tekrardan uzaklaştırma alabilirsiniz.

Uzaklaştırma kararını uzatmak için; Kararı veren mahkeme kalemine giderek, ilgili karar ve d iş nosunu da belirterek”kararın aynı süre ile uzatılmasını talep ediyorum” yazarak sunun.

Uzaklaştırma Kararı En Fazla Ne Kadar Süre İle Verilir?

Uzaklaştırma kararı en fazla 6 ay için çıkarılır.
Süre bittikçe hakimin insiyatifine göre uzatılır.

Kaynanaya Uzaklaştırma Cezası Verilir mi?

Aile mahkemesi kaynanaya uzaklaştırma cezası verir mi? Mesela bana 3 aydır çocuklarımı göstermiyor ve beni psikolojik olarak zor durumda bıraktı ve ben şuan hastanede piskiyatride tedavi görüyorum bu çocukları göremediğimden dolayı.

Cevap: 6284. Madde 5.1.d geregi korunan kisinin yakınlarına ve tanıdıkları icin de karsı tarafa uzaklaştırma verilecegi belirtilmiş. Ancak madde siddet uygulayanlarla ilgili olarak diye başlıyor. Madde 2.g. Şiddet uygulayan:…. uygulama tehlikesi olan kişiler ifadesi var. Buna dayanarak evet verilebilir.

Uzaklaştırma Kararı Çocukları Etkiler mi?

Çocuklarıma uzaklaştırma kararı olmadığı halde çocuklarımı bana göstermeyen eski eşime dava açsam velayet ondan alınıp bana verilr mi? nafaka cezası verilir mi ? 6 ay hapis yatar mı? böyle cezalar olduğu söyleniyor doğrumu yardım lütfen.

Cevap: İcra yoluyla alıp görebilirsin ikamet adresini biliyorsan buda 500 tl gibi sehir içi sehir dışı masraflar 750 ve 1000 tl arasını bulur bu çocuk icrayi mahkemede ileride kullanabilirsin velayet hakkini kötüye kullanıyor gibisinden. 

1- Bu konularda bence çok iyi tecrubeli avukattan destek almanızda yarar var. Tek başınıza yarım.yamalak bilgi ile bu konu yönetemezsiniz.

2- çocugun yaşı be hakimin takdir hakkı önemli. Velayet konusu direkt hakimin takdirindedir. Bir kaç kez? İcra ile gidip çocugu alamadığınız zaman velayetin nezi davası açmanız mümkün.

3-2004 sayılı icra iflas kanunu 25-a maddesine bakınız. Çocuk zor kullanılarak alınır.

4-2004 s.k. madde 341.” çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktam sonra ilamın veya ara kararının gereği yerine getirilise kişi tahliye edilir. Taraflar maalesef bazen çocugu kullanıyorlar. Velayet genelde kadınlara verildiği için genellikle babalar çocuklarını göremiyor, çocuklar da babalarını göremiyor. Çok az sayıda çocuklarını göremeyen anneler de var. Karşı taraf kızgınlık kin gibi duygularla böyle yapıyor olabilir. Her ne olursa olsun siz sakin ve sabırlı olmalısınız,geçmiş olsun.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.