En Sosyal Blog

Ürdün’ün Tek Liman Kenti : AKABE

Ürdün’ün Tek Liman Kenti : AKABE

Haziran sıcağının başladığı ve okulların tatil olduğu bir döneme girdik. Hepimizin hayali deniz-kum-güneş üçlüsüyle tatilimizi geçirmek. Tabii ki bu üçlemenin dışında, gideceğimiz yerden farklı şeyler de bekliyoruz. Akabe, size değişik bir deneyim sunabilecek bir şehir. Su sporları, Lut Gölü’nün şifası, Osmanlı döneminden kalma Türk Kalesi ve lüks hotel, restoranlarıyla cazip bir tatil noktası.

Nüfusu 70.000 olan Akabe, İsrail’in Elyat şehrine komşu ve önemli bir konuma sahip. Ürdün’ün en önemli deniz ve plaj destinasyonlarından biri olan bu şehir, 2011 yılında “Arap Turizm Kenti” seçilmiş. Akabe’nin tarihi MÖ 4 bin yılına kadar dayanıyor. 16.yüzyılda ise Yavuz Sultan Selim’in Mısır’a yaptığı seferle Osmanlı idaresine geçiyor. Akabe, Şam’dan sonra hacıların 2.durağı olduğu için, emniyet amaçlı bir kale inşa edilmiş. Osmanlı kalesi dışında gezebileceğiniz tarihi yerler Akabe Müzesi,  Ayla Arkeolojik Müzesi gibi noktalar.

Akabe’ye geldiğinizde yapmanız gerekenlerden biri de Lut Gölü’nü gezmek. Dünyanın en zengin mineral kaynaklarından biri Lut Gölü. Gölün dibindeki çamur, sağlık ve güzellik arayanlar için ideal. Bunun yanında romatizma, sedef, egzama gibi sorunlarınız varsa mutlaka ziyaret edin. Lut Gölü’nün su ve çamurundan elde edilerek yapılan ürünler dünyaya satılıyor.

Şehirde su sporları oldukça revaçta. Suyun altında adeta bir cennet saklı. Temiz bir sahile gitmeniz yeterli. Paletiniz ve şnorkelinizle denizin altının tadını çıkaracaksınız. Dalış yapmayı düşünmüyorsanız, altı camdan olan glass boatlar ile su altını keşfe başlayabilirsiniz.

Aqaba – Kizildeniz. Mercanlar.

Seyahatinizi planlamak için ise uzun ön hazırlıklar yapmanıza gerek yok. Ürdün, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Üstelik İstanbul’dan haftada üç gün uçuşlar var. En güzeli ise, kampanyalı biletlerin fiyatları: Hoş bir yurt dışı seyahati planlamak, ancak bavulunuzu alıp fazla düşünmeden yola çıkmak istiyorsanız, Akabe aradığınız şehir diyebiliriz.

Yazının sonlarına gelmişken, Akabe ile ilgili birkaç tüyo da vermeyi unutmayalım…

–          En önemli yerel lezzetlerden “Mensef”i mutlaka deneyin.

–          Gece hayatı da Ürdün’ün diğer şehirlerine göre canlı. Geceleri marina bölgesinde vakit geçirebilirsiniz.

–          Cezaların caydırıcılığından dolayı suç oranı düşük, bu yüzden Akabe güvenli bir şehir diyebiliriz.

–          Alışveriş için bir bütçe ayırmaya çalışın, çünkü Akabe’de hem yerel hem de uluslararası markalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Hepinize iyi tatiller, iyi gezmeler dilerim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.