En Sosyal Blog

Uranyum Nasıl Parçalanır?

Uranyum Nasıl Parçalanır?

Soru: internette yaptığım değişik araştırmalar sonucu net bir bilgiye ulaşamadım şansımı birde burada denemek istiyorum. Uranyumu ne ile nasıl parçalıyorlar yani reaktörün içindeki uranyum silindilerinde zincir reaksiyonu ne kullanarak başlatıyolar ısıtıyorlarmı yoksa yanına başka bir madde geldiğinde kendiliğindenmi tepkimeye giriyor ? Her yerde zincir reaksiyonun proton notron bombardımanına tutulmasıyla başladığı anlatılıyor fakat 1945 de bunu ne ile yapmışlar uranyum atomunu ne kullanarak parçalamışlar.. Notron yada proton bir uranyum atomuna nasıl fırlatılıyor bunu hangi metod ile yapıyorlar basit yalın bir dille anlatabilir misiniz?

Cevap: Uranyum kararsız radyoaktif bir elementtir. Kendi kendine parcalanir. Yeterli miktardaki uranyum bir arada durunca parcalanan uranyum cekirdeklerinden cikan notronlar baska uranyum cekirdeklerini de parcalayip reaksiyonu hizlandirir. Santrallerde parcalanan uranyum cekirdeklerinden cikan notronlarin sayisi ve hızı kontrol ediliyor. Notronlari engelleyen kontrol çubukları yakıtın içine yerlestiriliyor. Reaksiyon hizlandirilacagi zaman cubuklar geri cekiliyor.

Nukleer silahlarda ise buyuk miktarda uranyum kutlesi bir araya getirilip zincirleme tepkimeye sokulup kontrolsuzce parçalanıyor. Yeterli miktarda uranyumu bir arada bir süre tutabilirseniz nukleer patlama gerceklesecektir.

Aşırı Basit Cevap: Atoma taşıyabileceğinden daha fazla nötron ekleyip büyütüyorlar. Sonunda o kadar büyüyor ki kendini taşıyamaz hale gelip parçalanıyor.

Uranyum Nasıl Zenginleştirilir?

Dogada uranyum 235 ve 238 seklinde iki izotop halindedir. 238 pek radyoaktif degildir ve uranyumun cok buyuk kismi bu haldedir. 235 de daha radyoaktif olan asil işe yarayan kisimdir. Reaktorde ya da silahta kullanmak icin 235 oraninin arttirilmasi gereklidir. Reaktorlerde daha az zenginlestirme yapiliyor. Ama nukleer silahlar icin cok daha fazla oranda 235e ihtiyac duyuluyor. Reaktordeki u 235i alinip daha da zenginlestirilip silah yapilabilir. Bir de bazi reaktorler plutonyum olusturmak icin de kullanilabiliyor. Plutonyum da toplanip silah yapilabilir.

Uranyum Zenginleştirme Yöntemleri

Uranyum zenginleştirme yötemleri var, sıklıkla kullanılan yöntem santrifüj yöntemi. Zenginleştirme dediğimiz de zaten U-235 yoğunluğunun arttırılması olayı. Yüksek orandaki Uranyum zenginleştirilmesini tarihte Manhattan projesinde görüyoruz. Bu projede üç çeşit yöntem kullanılmış. EMIS( Electromagnetic Isotope Seperation), ısıl yayılma ve gaz yayılması. Gelecekte lazer zenginleştirilmesinin avantajlı olacağı söyleniyor ama detayları konusunda bilgim yok.

Uranyum Hakkında Kitap Önerisi

Kitap olarak Uranyum savaşları kitabını öneririm. İçerik olarak fena değil, bir bilim tarihçisi tarafından yazılmış kitap. Ayrıca şu an okuduğum Nükleer enerji- Charles D. Ferguson kitabını öneririm. Dili sade, öğretici. Yazarı nükleer fizikçi ve dış işleri bakanlığında nükleer politikaları üzerine çalışmış.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.