UHive Nedir? (Sosyal Ağ Projesi)

UHive Nedir? (Sosyal Ağ Projesi)

UHive Nedir? (Sosyal Ağ Projesi)

Uhive, bir sosyal ağ projesidir. Uhive projesi için günümüz sosyal medyalarının bir üst sürümü diyebiliriz. uhive projesinin amacı dünya içerisinde yeni bir sanal dünya kurmaktır. Bunu beyaz sayfalarında ”dünya içerisinde dünya” diyerek bunu açıkça ifade etmişlerdir.
Beyaz sayfasını baştan sona okuduktan sonra aklıma black mirror dizisinin 1.sezon 2.bölümü geldi ve açıkçası biraz ürperdim.
Yine ülkemizde kayıt dışı programına katılan araştırmacı Abdullah Çiftçi’nin yeni digital dünya düzeni olarak bahsettiği konular aklıma geldi.
uhive, aynı black mirror dizisinde olduğu gibi avatarlarımızla gerçek dünya dışında ayrıca sanal bir dünyada dolaşabileceğimizi söylüyor.
Bulunduğunuz konuma göre yada ilgi alanlarınıza göre gezintilere çıkıp yeni insanlar ve yeni gruplar keşfetmemizi sağlayacak. Bir sonraki aşamasında sanal gerçekliğinde işin içine dahil olması ile gerçek dünyayı çok daha başarılı taklit etmeyi amaçlıyorlar.

Uhive, Medeni dünya ve Gri dünya olarak iki ayrılıyor. Medeni dünya gerçek hayatımızın bir taklidi olan ve anonim olmadığımız bir dünyadır.
Gri dünya ise insanlara anonimlik sunuyor. Gri dünyayı bir uzay boşluğu gibi düşünebilirsiniz, sonsuza kadar kaydırma yapılabilen bir yer. Fakat o kadar büyük bir yer ki başka bir kişi ile karşılaşmak imkansız. Gri dünyada anonim olarak diğer anonim kişilerle bulaşmak için gri dünyada kordinatınızı vermeniz gerekiyor. Kişi izin vermeden gri dünyada bulunması imkansızdır, yine gri dünyada ilgi alanlarına göre çeşitli gruplar olacak fakat medeni dünyadakinden farklı olarak anonim olacaklardır.

Potansiyeli nedir?

İCO ile geliştirilmiş diğer sosyal medya projelerine bir bakalım; sapien network kullanıcı sayısı yok denecek kadar ve SPN Tokenler değeri için çöp diyebiliriz. Sphare Social: Facebook klonu olarak ortaya çıkmıştı, şuanda tamamen yok olmuş durumda.  Selfllery, İntagrama alternatif olarak ortaya çıkmıştı ve şuanda tamamen yok olmuş durumda. Kuende, challange yapma temeli üzerine kurulu sosyal medya yarattı kullanıcı sayısı şuan için 100 kişi civarında. Steemit: İlk ortaya çıkan olduğu için popülerlik yakaladı fakat günden güne kullanıcı sayısı düşüyor, bu hızla popülerlik kaybetmeye devam ederse yok olacaktır.

Burada söylemek istediğim şey; sosyal medya yaratmanın kolay bir şey olmadığıdır. Ve ödül sistemi ile öne çıkan sosyal medyalarının yok olması, browser üzerinden ödüllendirme sağlayan bir projenin başarılı olması ile işlevsiz hale gelebilir.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir