Uçak kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?

Uçak kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?

Uçak kazalarına sebep olan faktörler nelerdir?

 Uçaklar icat edildikleri günden bu yana iki nokta arasında en hızlı ulaşım olmuştur. Her türlü teknolojik gelişmeyi bünyesine ilk kazandıran uçaklar, gelişen teknolojiyle giderek karmaşıklaşmıştır. Bu karmaşıklık her ne kadar insanoğlunun teknolojide geldiği noktaya işaret etse de, uygulamayı yapan kişi için büyük bir bulmacadır. Çünkü uçak üzerinde bulunan yapıların tamamı birbirleri ile bağlantılıdır. Bundan dolayı uçaklarla ilgilenenlerin çok dikkatli olması gerekir. Bu noktada teknisyenin ve mühendisin gözden kaçıracağı en ufak nokta giderek büyüyecek ve kara bir leke olarak kendini ilerleyen zamanda veya anında çok kötü olarak dışa vurmaktadır. Bu dışa vurum ise çoğu zaman feci şekilde gerçekleşmektedir.

En ufak hata sonunuz olabilir

İşlemlerin pür dikkat kesilerek en ince ayrıntısına kadar özenli olarak yapılması gereken bu meslek hata toleransı en düşük meslek grubudur. En küçük bir hata dahi ölümlü kazalara ortam hazırlayabilir. Bu hata bazen bakım sırasında bir şeyin veyabir şeylerineksik veya yanlış yapılması olabilirken,kimi zaman da tasarım sırasında gözden kaçan minicik bir şey olabilir. Yapılan bu hataların neden olacağı uçak kazaları, insanlık tarihinde neredeyse en çok can kaybının yaşandığı kaza çeşitleridir.

Tasarım aşamasında gözden kaçabilecek noktalar

Bir uçağın nasıl ve ne şekilde üretileceği, üretimde hangi malzemelerin ve hangi teknolojilerin kullanılacağı konusunda ilmik ilmik döşeyen mühendislerin bazen gözden kaçırabilecekleri noktalar olabilir. İki parça arasındaki uzaklık veya bu iki parça arasında gelecek malzemenin konulup konulmayacağı, kullanılacak kablo kalınlığı ve benzeri her şey tasarım sürecinde en ince detayına kadar dikkat edilmesi gereken konulardır. Bu süreçte bir maddenin yakınındaki veya bağlantılı olduğu maddelerle etkileşimi nasıl olacağı önceden bilinmesi gerekir. Mesela uçağın dış yüzeylerine yakın yerlerde kullanacağınız gümüş kablo, yüzeyde buzlanmayı önleyen glikol ile tepkimeye girerek alev oluşturur. Bu gibi kimyevi bilgiler hayat kurtaracaktır. Zaten uçağı tasarlayan kişiler de bu konularda eğitimli ve deneyimli kişilerdir. Ayrıca hesaplamaların da sıfırdan sonraki her rakam dikkate alınarak işlemler yapılmalıdır. Çünkü sıfırdan sonra hesaba katmayacağınız bir rakam, uzayıp giden işlemler sonrasında büyük bir farka yol açacaktır. Bu da çalışma sırasında hesaplanandan daha az veya daha fazla bir değerle karşılaşmak demektir.

Bakım kaynaklı hatalar

Bakım sırasında teknisyenlerin işlem basamaklarını uygularken zaman kazanmak için bazı basamakları atlaması veya bu basamakları uygularken aceleci davranması uçak havadayken büyük problemlere meydan verecektir. Bakım sırasında karşılaşılan en büyük sıkıntılardan biri de yabancı dilde olan bakım kitaplarının o dile pek hâkim olmayan kişiler tarafından tam manasıyla anlanamamasıdır. Ya da uygulama sırasında istenilen değerlerin karşılanamamasıdır. Bu noktada gerçekleşen hatalar, büyüyerek daha büyük hataları ve uçak kazalarını da beraberinde getirmektedir.

Çevresel problemler

Bir uçağın sağ salim yol alabilmesi için hava şartlarının duruma elverişli olması gerekir. Her ne kadar kalkış yaparken hava şartları uygun olsa da, havadayken değişen şartlar uçak kazalarını doğurabilmektedir. Çevresel sorunlar arasında uçak kazalarına meyil veren en önemli sorun ise yabancı madde hasarı denilen durumdur. Pistte, inişte veya kalkışta motorun emme bölgesine giden hava dışındaki bir madde, motorda çok büyük problemlere yol açar. Bunun en acı örneği kıtalararası ses üstü hızda uçuşlar yapan Concorde uçağında kendinden önce kalkan uçağın parçasının motorun fan bölümüne kaçmasıdır.

Hatanın cinsi ne olursa olsun, hatalara karşı büyük bir hassaslıkla yaklaşılmalıdır. Hayati önem taşıyan bu dikkat sayesinde sayısız insanın yaşamlarına devam etmesine, uçak kazalarının önüne geçilmesine çok büyük katkılarımız olur.

Uçakların tarihçesi

Uçaklar. Günümüzün artık vazgeçilmez birer parçası haline geldi. Hemen hemen birçok sektörde artık uçakları kullanır olduk. Taşımacılık ( insan veya eşya. vs.), askeri, bilimsel araştırmalar, hava durumları, nakliye, istihbarat, ulaşım ve uzay yolculuğu gibi birçok alanda uçaklar artık hayatımızın en önemli olgulardan bir tanesi. Peki ilk uçaklar ne zaman kullanılmaya başlandı.

WİLBUR WRİGHT ve ORVİLLE WRİGHT kardeşler ilk uçak mucitleri olarak bilinmektedir. ABD’li bu kardeşler ilk uçak tasarımcıları olarak bilinmektedir.  Kardeşlerin tasarladıkları uçak buhar gücü ile çalışmakta ve saatte 32 km hızla uçmuş ve 1280 metre yol almıştır. 1 dakikadan fazla süren bu uçuş dünyada ilk insanlı uçuş olarak tarihe geçmiştir.

1935’ten sonra tasarlanan uçaklar ilklerinden oldukça farklı bir şekilde çalışmaktadır. 1935’ten sonra kullanılan buharlı uçak motorların yerini artık jet motorları almıştır. Bu jet motorlarının birçok farklı türleri bulunmaktadır. Ayrıca uçuşlardaki bazı değişiklikler eski tasarlanan uçaktan oldukça farklı bir hal almaktadır. Artık her şey biraz daha komplikedir.

Tabi bu jet motorların ardından multi jet motorlar piyasaya çıktı ve uçak tasarımları farklı bir hal almaya başladı. İtiş güçleri farklılıkları uçuş sırasında meydana gelecek herhangi bir problemi çözmek amaçlı farklı stratejiler ve en önemlisi eğitimli pilotlar. Tasarlanan uçak motorları farklılaştıkça kullanılan yakıtın türü, malzeme farklılıkları ar-ge ve daha bunun gibi farklı birçok alanda atılımlar söz konusudur.

Günümüzde ise artık turbo jet motorlar kullanılmakta ve turbo jet motorlarının tasarım farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Bilindiği gibi turbojet motorlar çıktıktan sonra insanoğlu ses duvarını aşmış ve turbo jet motorların kullanım alanı genişlemiştir.

Peki neden insanoğlu uçakları bu kadar fazla hayatına dahil etmektedir. Çünkü uçaklar insanlara birçok alanda kolaylık sağlamaktadır. Mesela en basit olarak 1. ve 2. dünya savaşı sırasında uçaklar büyük rol oynamıştır. İstihbarattan tutun haritalama ve askeri kargoları bir yerden bir yere kısa sürede aktarma konusunda oldukça yarar sağlamıştır. Ayrıca bilindiği gibi çağımız artık hız çağı ve bu yüzden insanlar taşımacılığın ve buna benzer birçok alanda zamandan tasarruf etmek için uçaklar kullanılmaktadır. Günümüzün en popüler uçaklarından bazıları taşımacılıkta Airbus A-380, askeri amaçlı olarak C-17’ler ve F-22 raptorlar oldukça fazla popülerler.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir