Üç Renkli Biber Salatası

Üç Renkli Biber Salatası

Üç Renkli Biber Salatası

Bu salata önüme gelince tüm neşem yerine gelir. Közlenmiş bibere karşı olan zaafım, üç ayrı renkte biber közlenip, bir de yetmezmiş gibi balsamik sirkeye bulandığında ister istemez tavan yapıyor. Aslen bir Italyan salatası, yani anti-pasti…Ana yemekten önce ya da yemekle birlikte iyi gider. Ben yemekten önce bir kadeh şarap doldurup bu salatayı çekerim önüme, başlarım bir ucundan çatallamaya. Üç beş dakika içinde yarılanır salata. Evdekiler yemek hazır çağrıma kulak vermezlerse, salatanın kalan yarısıyla sofrada karşılaşma ihitmalleri pek düşüktür. İştah açıcı bir tariftir yani, uyarmadı demeyin. Daha ne oldu demeden ucundan giriştiğiniz salatanın dibindeki halis zeytinyağını ekmekle sıyırırken buluverirsiniz kendinizi. Eee daha ne söyleyeyim? Yapın, yiyin, paylaşın!

Malzemeler:

  • 3 adet büyük boy çan biber ( her biri farklı renkte olursa görüntü daha iyi olur)
  • 1 avuç fesleğen
  • 1 büyük diş sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Balsamik Sirke
  • Tuz-karabiber

Yapılışı:

  1. Çan biberleri ortadan ikiye kesip tohumlarını ayıklıyoruz. Biberleri, 175 derecede ısıttğımız fırında, ızgaranın üzerinde 20-25 dk. boyunca  közlüyoruz. Biberler soğuduktan sonra kabuklarını soyup, şerit şerit kesiyoruz.
  2. Biberleri bir kabın içine alıp üzerine tuz, karabiber, dövülmüş sarımsak ekleyip, elimizle kabaca parçaladığınız fesleğen yapraklarını, zeytinyağını ve balsamik sirkeyi ilave ediyoruz. Zeytinyağı ve balsamik sirke miktarını belirtmiyorum, çünkü hem damak tadına göre değişebilir hem de biberlerin büyüklüğüne bağlı olarak ihtiyaç duyacağınız miktar artıp azalabilir. Fakat bu salatada altın kural, zeytinyağını ve sirkeyi esirgememek, eli korkak alıştırmamak. Tüm malzemeleri kaplayp dibine de sızacak kadar zeytinyağı, en az iki çorba kaşığı da balsamik sirke mutlaka olmalı. 
  3. Malzemeleri iyice karıştırıp, biberler sirkeyle hafif marine olana kadar, 10-15 dk. kadar buzdolabında beklettikten sonra servis edebilirsiniz. 
  4. Son olarak, ben dayanamayıp bu salatanın içine bazen kruton da atıyorum Tabii bu durumda zeytinyağını ve sirkeyi biraz daha bol tutmak gerekiyor.

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir