En Sosyal Blog

Tunus’un Başkenti Tunus – ”Tunus Gezi Rehberi”

Tunus’un Başkenti Tunus – ”Tunus Gezi Rehberi”

Kendinizi Ortaçağda gibi hissedeceğiniz özel bir şehir Tunus’un başkenti Tunus, dar sokakları, bu dar sokaklarda dizili dükkanları, camileri ve saraylarıyla;  sanki o yıllarda yaşıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Şehirde il dikkatinizi çeken, kuralsız ve yoğun trafik oluyor. Buna rağmen şehirdeki ana bulvar ve caddeler nispeten bakımlı ve düzenli görünüyor. Sanırım bunda, son Akdeniz Oyunlarının bu kentte yapılmış olması büyük etken. Yani, Akdeniz oyunları hatırına büyük düzenlemeler yapmışlar. Öte yandan, bu şehirde ve ülkenin diğer birçok şehrinde, dikkatinizi çekecek bir durum daha var; Müslüman bir ülkede olmanıza rağmen, sokaklarda, asla peçeli-kara çarşaflı-türbanlı bayan göremiyorsunuz. Bunun dışında, şehirde, gecenin geç saatlerine kadar güvenle gezebiliyorsunuz. Ülkenin başkenti olan Tunus şehrini gezmek için bir tam gün ayırmanız yeterlidir.

Topraklarının tamamı Sahra Çölü‘nde bulunan Tunus’ta; yazları sıcak, kışları ılıman bir iklim görülmektedir. Yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk sonrası THY ile aktarmasız ve konforlu bir şekilde şehre ulaşabilirsiniz.

Tunus’un en meşhur ve popüler caddesi; Habib Burgiba. Caddede ünlü İslam düşünürü İbn-i Haldun’un heykeli var. Hemen yanında da bir Ortodoks kilisesi. Tunus yüzünü aynı anda farklı kültürlere dönmüş bir ülke.

Caddenin bir ucunda Bab-ul Bahr, diğer ucunda saat kulesi var… Bab-ul Bahr’ın arkası Medina denilen Kapalıçarşı tarzında bir alışveriş yeri.

Başkent’te görülmesi gereken diğer bir yer Zeytuniye Camii. Gitmek için namaz vakitlerini tercih etmeniz doğru olur. İlginç ama Tunus’ta camiler namaz vakitleri dışında kapalı oluyor. Diğer vakitlerde içeri giremiyorsunuz.

Tunus’un yöresel yemekleri arasında en yaygın olan, Kuskus ve kuskusla birlikte pişirilen yemek çeşitleri… Yemekleri oldukça lezzetli, üstelik Türk damak tadına da uygun olduğunu da belirtelim.

İyi gezmeler…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.