Tüketici Araştırmaları Ne Kadar Güvenilir?

Tüketici Araştırmaları Ne Kadar Güvenilir?

Tüketici Araştırmaları Ne Kadar Güvenilir?

Nükleer enerji ile ilgili bir yazı okurken, nükleer enerji santrallerinin sağlığımızı tehdit ettiğini ileri süren bir araştırmaya rastladım ve araştırmaya göre, “ABD’de reaktörlerin 80 km çevresinde yaşayan kadınlarda meme kanseri oranlarının 1950’dekilerine oranla %40 arttığı tespit edilmiş.” Peki, bu araştırmaya istinaden Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) verilerine göz attığımızda meme kanseri görülme sıklığı 1950’lerden günümüze kadar 2.5 kat arttığı tespit edilmiş.  İlk araştırma tek başına bize nükleer santrallerin zararlı olduğunu gösteriyordu ama ikinci araştırmayla karşılaştırınca nükleer santrallerin meme kanseri olma ihtimalini düşürdüğü gözüküyor. Tabi ki bunu söylemiyorum ama araştırma yaparken doğru soruları sormak kadar diğer etkenleri de göz önüne almanız gerekir.
Martin Lindstorm’u, Nöro Marketing’e (Bilinçaltı Pazarlama) iten nedenlerden biri, insanların yaptıklarını söyledikleri şeyler ile gerçekten yaptıkları şeyler arasındaki farklılıktır. İlk önce Fatmagül Güzel’in blogunda gördüğüm araştırmaya göre, 9-16 yaş grubundaki çocuklar interneti en fazla okul işleri için (%92) kullandıklarını belirtmiş. Şimdi gelelim Hasan Başusta’nın blogundaki internetin en çok ne için kullanıldığı gerçeklerine; Facebook’ta takılmak, porno izlemek, chat yapmak ve oyun oynamak. Yoğun bir internet kullanıcısı olan bu yaş grubu dedikleri gibi interneti en fazla okul işleri için kullanıyor olsalardı bu listeye okul işlerinin de girmesi gerekirdi.
Henry Ford, “Eğer müşterilerime ne istediklerini sorsaydım, benden daha hızlı bir at isterlerdi” diyor. Moskowitz[1], spagetti yiyenlere ne istediklerini sorsaydık tüketicilerin istedikleri şey henüz ortada yoksa, ne istediklerini bileceklerine inanmıyor. Moskowitz buna “Zihin, dilin ne istediğini bilmiyor” diyor.  Tüketicilere ne istediklerini sormak yerine onlara neyin onları mutlu edeceği sorun. Onlara neyin kendilerini rahatsız edeceğini sorun ve ortaya çıkan verilere göre ürününüz tasarlayın.
Heinz ketçap evlerde ketçap tüketimini %12 artıran şişesini, tüketicilere ne istediğini sorarak bulmadı. Tüketicileri, evlerin de gözlemlerken küçük çocukların 1 kiloluk ketçap şişelerini annelerinin yardımı olmadan kullanamadığını görünce küçük çocukların kendi başlarına kullanabileceği ketçap şişelerini tasarladılar. 
Markanız için tüketici araştırmalarını sadece odak veya fokus grubu oluşturarak değil anket, gözlem, nöro araştırma teknikleri gibi teknikler kullanın ve iç güdülerinize de inanın. Çünkü odak grubunuza katılanların paralarını alıp bir an önce araştırmanın sona ermesini isteyebileceklerine dikkat edin.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir