Ton Balıklı Göbek Salata Tarifi

Ton Balıklı Göbek Salata Tarifi

Ton Balıklı Göbek Salata Tarifi

Bu salatayı ilk defa İspanya’nın güneyinde, nam-ı diğer Endülüs’te yedim. Öyle tarife değer bir salata olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bizim salatalarda hiç olmayan, göbek salatanın üstüne ton balığı ve avokado eklenmesi esprisi o kadar hoş ki, paylaşmadan edemiyorum. Bu salata Endülüs’te, çoban salata gibi bir şey. Balık ve deniz ürünleri olsun, et olsun, tavuk olsun, her şeyin yanında önden bu salata geliyor. Sanırım bu salata için para bile ödemiyorsunuz. Müessesenin ikramı oluyor yani. Basit ve ucuz malzemelerle yapıldığı için maddi bir karşılığı olmasa da manevi tatmini çok yüksek bir salata.

Yukarıdaki fotoğraf benim yaptığım salataya ait. Aşağıdaki ise salatanın İspanya’dayken çektiğim bir fotoğrafı. Benimki deniz ürünü bakımından çok zengin değil ama görüntü kurtarıyor sanırım.

Malzemeler:

 • 1 büyük kutu ton balığı
 • 5-6 yaprak göbek salata
 • 1 orta boy soğan ( bizdeki beyaz soğanlar acı olduğu için kırmızı soğanı tercih ettim)
 • 1 domates
 • 1 avokado (yarım ay şeklinde dilimlenmiş)
 • Yarım limon
 • 6-7 adet yeşil kırma zeytin. 
 • Zeytinyağı

Yapılışı:

 1. Doğradığımız göbek salata yapraklarını çukur bir tabağın dibine yerleştiriyoruz. Yalnız, göbek salatayı yıkadıktan sonra iyice kurutmak gerekiyor. Yoksa zeytinyağı yapraklara yeterince nüfus edemiyor.
 2. Yaprakların üstüne suyunu iyice süzdürdüğümüz ton balığını ilave ediyoruz. Balığı fazla parçalamıyoruz. Büyük büyük parçalar halindeki ton balığı, salataya rustik bir görüntü veriyor.
 3. Ardından önce yarım halka şeklinde doğranmış soğanı, sonra domatesi, avokado dilimlerini ve zeytinleri ekliyoruz. Bu aşamada, istenirse haşlanmış mısır taneleri ve az salatalık da eklenebilir.
 4. Domatesin iyi mevsimindeyseniz, kıpkırmızı bir domatesi sadece dörde bölüp, o şekilde ilave edin salataya. İnce ince dilimlemeye hiç gerek yok.
 5. Son olarak tüm malzemenin üzerine öğütülmüş deniz tuzu, yarım limon suyu ve bol sızma zeytinyağı gezdiriyoruz. Salatayı karıştırmadan servis ediyoruz. 

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir