Ters Saksı Nasıl Yapılır? Kolay Ters Saksı Tarifi

Ters Saksı Nasıl Yapılır? Kolay Ters Saksı Tarifi

Ters Saksı Nasıl Yapılır? Kolay Ters Saksı Tarifi

Balkonda veya pencere kenarında Ters saksı kullanarak  herkesten önce meyve sebze alırsınız.  Pencereye kancayla saksıyı asarken yaşı büyük olan insanlar bana her zamanki gibi aptal geri zekalı   gözüyle  baktıklarını hisstmiştim perde rayının tam  arasına pencereye uygun şekilde makara ve kanca bağladım.   Pazardan da 2 adet dikdörtgene yakın iç çamaşırı kovası  bunları üstten galvanizli telle tutturdum ve kancaya astım.   sulamak kolay makarayla çekince iniyor sonra geri itiyorum .

Bilimsel olarak açıklaması şöyle. Ters ekilen fideler yerçekimine karşı direnme göstermediği için erken meyveye yatıyormuş. Normal bitkiler toprakta iken yerçekimine direnç te gösteriyormuş. Bu da erken meyve vermesini sağlıyor. diğer faydası ise  bitki   ters ekildiği için köklerin çürüme şansı yok fazla su dökerseniz deliklerden aşağı akar , başka bir fayda daha var güneş ışığı saksıya çarptıgı için bitki topragını ısıtırken yerdeki bitkilerin torpagı soğuk .

Adamlar aynı bitkiyi aynı yerde bir toprakta ve birde ters saksıda yetiştirmişler. Ters saksıda çıkan daha erken meyve vermiş ve döktürmüş meyveleri. Garip ama gerçek ,evet işe yarıyor sanırım işte benim çileklerim domateslerim.

Domates dikildikten 10 gün sonra çiçeklenmiş vaziyette üstelik güneş az görüyor.
Aynı domates bahçede saksıda 10 gün sonra

Cam kenarındaki ters saksıdaki meyveleri verdi 40 gün sonra
40 gün sonra aynı gün ekilen domatesler Balkon saksısında ancak çiçek açtı, daha fazla ışıga rağmen.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir