Tarım Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Tarım Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Tarım Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Tarım Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Çiftçiler kredi ihtiyaçlarını sağlamak adına bankalara başvuru yaparlar. Ardından kredilerinin onaylanma sürecine girerler ve kredinin onayı beklerler.

Çiftçilerimiz kredi başvurusu yaptıktan sonra kaç gün süreyle beklemelidir? Veya kredi onayı kaç gün sürer?

Bu sorunun yanıtı çok farklı çeşitlerle yanıtlanabilir. Çünkü başvurusunda bulunduğunuz kredinin türüne göre, onay süresi değişebilir. Öncelikle hazır limitli kredilere yani ön onaylı limitli kredilere bir göz gezdirelim. Bankaların, müşterilerin çalışma düzenine göre çıkarmış olduğu, hiç bir teminat istemeden, imza karşılığı onayladığı, ön onaylı limitlere hazır limit kredisi denir. Diğer bir soru ise ön onay alınmış kredi nedir? Kredi limitinin onaylanması ve bazı koşullarının yerine getirilmesi için müşteriden gerekli koşulların sağlamasının istendiği ve bu süreçte o şartları yerine getirdiği taktirde son onay verilmesi beklenen krediye denir.

Hazır limitli krediler aynı gün içerisinde veya bir gün sonrasında ödeme yapılabilen kredi türüdür. En kısa süreli aksiyon alınan kredi türüdür. Bunun yanı sıra çiftçilere ihtiyaç kredisi kaç günde sonuçlanır diye merak ediyorsanız, bu süreç 2 veya 3 gün sürebilir. Çiftçi müşterilerden yerine getirilmesi istenen teminat ve onay koşullarına göre bu süreç değişiklik gösterebilir.

Çiftçilere özel konut kredisi onay süreci yaklaşık olarak bir hafta sürebilir. Bu kredinin uzun sürmesindeki sebep ise ekspertiz sürecinin yaşanmasıdır. Eksper değerinin yüzde 75’i kadar kredilendirilebilen konut kredileri, eksper sürecinin tamamlanmasının ardından kullandırım yapılabiliyor. Bu sebeple de işler biraz daha fazla zaman alabiliyor. Çiftçilere özel taşıt kredileri ise 3 ya da 4 gün süren bir onay sürecinden geçiyor. Bu süreçte de teminat olarak ilgili taşıtın rehini alınıyor.

Çiftçilere özel tarla kredisi yani diğer bir adıyla arazi alım kredisi de, konut kredisine benzer olarak bir hafta süreyle onay sürecinden geçebiliyor. Bu kredi türü de eksper süreci gerektiren bir kredi yapısı olduğu için, yine ön onay alınan kredinin, eksper süreci beklenmesi, diğer kredilere göre biraz daha uzun süreç alabiliyor.

Traktör kredisi 3 – 4 gün içerisinde onaylanıp, sonuçlanırken, bazı bankaların SMS Kredi yöntemiyle onaylattıkları krediler, aynı gün içerisinde sonuçlanabiliyor.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir