Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Günümüzde çiftçi olup, banka ile çalışmayan herhangi birine rastlamak çok zor. Gerek kredili anlamda gerekse mevduat anlamında neredeyse tüm çiftçiler bir banka ile çalışırlar.

Peki bankalardan nasıl kredi alınır?

Çiftçiler Tarım kredisi başvurusu yaparken nelere dikkat etmelidir?

Kredi başvurusu için çiftçiler hangi evrakları yanında bulundurmalıdır?

Bilindiği üzere bankalar, öncelikle KKB dediğimiz kayıt sisteminde, T.C kimlik numaranızdan ekran sorgulaması yapılarak kredi puanınızı sorgularlar. Kredi başvurusu yapmadan önce daha önce halk arasında kırmızı kalem olarak adlandırılan kanuni takip işlemi geçirmemeniz olması gerekir. Kredi puanınız yüksek ve bankalardan herhangi bir gecikmeli ürününüz yok ise artık başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

Tarım kredisi için gerekli evraklar

  • Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi
  • İlçe Tarım Müdürlüğünden ÇKS Kaydı
  • İlçe Tarım Müdürlüğünden Hayvan Raporu
  • Emekli maaş bordrosu
  • Nüfus Cüzdanı
  • Belgelenebilen ek gelirler. (Kira geliri, ek maaş geliri, süt faturası vs..)

Bu evrakları yanınızda bulundurursanız, kredi başvurusu yaparken herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. Hatta günümüzde bir çok banka artık online çks sorgulama yöntemiyle çks kontrolünüzü otomatik olarak yapabilmektedir.Sizde Çks belgesine sahipseniz online çks sorgulamak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gelelim başvuru aşamasına. Tarım kredisi başvurusu yapmak için ilgili bankanızın şubesine gittikten sonra banka personeli sizin evraklarınızı incelemesinin ardından sizin adınıza başvuru yapacaktır. Başvuru ile geliriniz ve gideriniz hesaplanarak başvuru yaptığınız personeliniz size ne kadar kredi verebileceği hakkında bilgilendirilecektir. Yine kredi limitinize göre sizden teminatisteyecektir. Teminat için sizden Kefil veya ipotek vermeniz istenebilir. Teminat istemeden de sizin istediğiniz kredinin onaylanabileceği kredi türü de vardır. Açık teminat yapısı dediğimiz, hiç bir teminat göstermeden de onaylanacak kredi yapısı vardır. Bu genellikle başvuru yaptığınız meblağ ve ilgili banka ile çalışma güvenilirliğiniz ile alakalı bir durumdur.

Tarım kredi başvurusu kaç gün sürer sorusunu merak edecek olursanız ise bu bankanızın yoğunluğuna göre değişecektir. Eğer bankanızda hazır ön onaylı bir limitiniz varsa krediniz gün içerisinde sonlanabilir, ancak bu şartlara sahip değilseniz 1-2 gün kredi başvuru süresi olabilir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir