Tarım Kart Nedir? Kimlere Verilir?

Tarım Kart Nedir? Kimlere Verilir?

Tarım Kart Nedir? Kimlere Verilir?

Tarım Kart Nedir? Tarım Kart Kimlere Verilecek?

Bugün düzenlenen tören ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı ortaklaşa çalışmasının sonucu olan Tarım Kart ürününün anlaşması imzalandı.

Tarım Kart nedir?

Tarım Kart projesiyle çiftçilere nakit kredi imkanı sağlanacak veya çiftçiler tarım kart ile mal ve hizmet satın alabilecek. Dilerse yine çiftçilere, mazot, gübre, yem, ilaç gibi girdilerini de yine bu kart ile alma imkanı sağlanacak. Aslında bakarsanız Denizbank üretici kart, Ziraat Bankası başak kart, gibi bu işi vadeli imkanla sunan özel ve kamu bankaları mevcut. Tarım Kartta gözüken o ki aynı özelliklere sahip olacak.

Tarım Kart kimlere verilecek?

Tarım Kart’ın diğer banka çiftçi kartlarından farkı tarım kredi kooperatifleri üyelerine verilecek olması. Bu bağlamda yaklaşık 535 Bin çiftçi bu karta sahip olacak. Planlanan kolaylık ise, ortak bir çağrı merkezi kurulacak ve çiftçi telefon ile tarım kredi kooperatiflerinden telefon ile kolayca sipariş verebilecek.

Sicili bozuk olan kişiler veya halk dilinde kırmızı kalem adı verilen, yasal takip sürecinde olan kişiler tarım karttan yararlanabilecek mi? Bu konu hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Sonuç itibariyle tarım kart çiftçilere nakit kredi imkanı sunacak. Bu bağlamda sicil sorgulaması yapılıp yapılmayacağı konusunda net bir açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir