Tarım Bankacılığı Refinansman Koşulları

Tarım Bankacılığı Refinansman Koşulları

Tarım Bankacılığı Refinansman Koşulları

Tarım Bankacılığı Refinansman Koşulları

Refinansman, diğer adıyla borç taşıma. Bankacılıkta bir bankadan diğer bir bankaya kredi aktarımına refinansman adı verilir. Refinansman her borç için yapılır mı? Tarım Bankacılığında refinansman koşulları nelerdir? İşte bu sorulara yanıt arayacağız.

İnsanlar kısa vadedeki borçlanmalarını uzun vadeye yaymak için veya hali hazırda ödeme yaptıkları kredileri daha uygun faiz oranıyla vadelendirmek için refinansman yapabilirler. Refinansman tarım bankacılığı adı altında hemen hemen tüm kredilerde uygulanabilir.

Refinansman ile Yapılandırma aynı mıdır? Tamamıyla farklıdır. Refinansman borç taşıma işlemidir. Borcu yeniden vadelendirmek amaçlı yapılabilir. Yapılandırma ise ödeme düzenlemesidir. Çoğunlukla ödeme güçlüğü çekilen krediler için yapılır.

Refinansmanın en büyük yararı şudur diyebiliriz; 100.000 TL 36 ay (3yıl) vadede kredi ödemesi olan bir bireyin yıllık 45.000 TL ödeme yaptığı varsayalım. İlgili borcu 60 ay (5 sene) vadede başka bankaya refinansman yöntemiyle taşındığını düşünürsek afaki olarak taksitlerin de 30.000 TL ye ďüştüğünü düşünelim. Müşteri aradaki 15.000 TL’lik fark ile başka bir yatırım yapabilir. Veya başka borçlarını ödeyebilir.

Refinansman konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;

Refinansman’ı yapılacak kredinin ilk taksiti, ana bankasında yapılacak ödemenin ilk taksiti ile aynı tarihe koyulur. Yani örneğin siz günümüzde bugün ödemesi yapılacak bir krediyi başka bir banka tarafından refinansman yaparken, refinansmanı yapan banka da ödeneyi bugüne koyacaktır. Aksi taktirde yapılacak ödemeler refinansman kredisine değil, yapılandırma kredisine örnek gösterilebilir. Çünkü refinansmanın amacı yeniden vadelendirmek değil, vadeyi uzatmak veya faizi güncellemektir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir