Suyun Hafızası Hakkında İnceleme

Suyun Hafızası Hakkında İnceleme

Suyun Hafızası Hakkında İnceleme

Başlığı okuyunca “Suyun hafızası da mı olurmuş?” diye düşündünüz belkide. Evet, suyun hafızası da varmış. Hem de düşüncelerimizi ve duygularımızı bile kaydeden bir hafıza…

Çocukluğumuzdan beri bizlere suyun faydaları, bedenimize şifası anlatılır; okullarda suyla alakalı seminerler verilir.  Şimdi de ben suya farklı bir açıdan yaklaşıp, sizlere Japon Bilim Adamı Masaru Emoto’nun suyla alakalı bir çalışmasını ve somut delillerini anlatacağım. Peki bunun psikolojiyle ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Bu çalışmayı psikolojiyle ilişkilendirebilmek için vücudumuzun %70’inin su olduğunu düşünerek okumanızı tavsiye ediyorum.

Bay Emoto, farklı mekanlardan topladığı suya sesli ya da düşünce gibi farklı yollarla mesajlar gönderir ve mesajların içeriğine göre suyun herbir damlasının değişik şekiller aldığını görür. Demek ki su, sadece fiziksel olarak değil moleküler olarak da şekil alabilen bir varlık.

Emoto, su dolu bir kabın üzerine şükranını yazıp dondurduğunda, su damlaları fotoğrafta üst sırada bulunan ortadaki kristal şekli alır. Ancak olumsuz mesajlar gönderdiğinde ise su damlacıkları alt sırada bulunan bozulmuş kristal şekilleri gibi biçimsiz haller alırlar.

Bay Emoto, yukarıda bulunan fotoğrafta ise Besmele okunduğunda suyun damlacıklarının nasıl harikulade bir şekil aldığını bizlere somut bir delille ispatlamıştır. Bilmem farkettiniz mi bu kristalde altı tane gül şekli mevcut. Bu demek oluyor ki dini inancımız da suyu şekillendiriyor, yani senelerdir bize öğretilen, İslam inancında bulunan suyu içmeden, yemek yemeden yani kısaca her işten önce besmele çekme inancı somut bir şekil almış.

Gelelim bu anlattıklarımın psikolojik yorumuna. Vücudumuzun %70’inin su olduğunu düşünürsek, insanların hem fiziksel olarak hem de ruhen kendilerini pozitif hissetmelerine neden olan güzel söz söyleme ve işitmenin iletişimde yeri bir hayli fazla. Mutlu bir insana kötü sözler söylediğimizde aldığı olumsuz yüz ifadesi ve olumsuz halet-i ruhiyesi demek ki vücudumuzda bulunan suların aldıkları şekillerden kaynaklanıyor.

İletişim sırasında güzel sözler söyleme, iltifat etme iletişim sürecini her zaman olumlu etkiler ancak kötü söz söyleme karşımızdaki kişinin kendisini kötü hissetmesine yol açar ve bu durum iletişim sürecine ket vurur. Yani iletişim sırasında güzel sözler söylemek ve olumlu şeylerden bahsetmek (sevgi gibi) bizim ve muhatabımızın hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak kendimizi sağlıklı hissetmemize neden oluyor.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir