Sütlü Un Helvası Tarifi

Sütlü Un Helvası Tarifi

Sütlü Un Helvası Tarifi

Bu tarife öteden beri bayılıyorum. Tamam, kabul ediyorum. Helva deyince beyaz şeker, un, tereyağı yüklemesi kaçınılmaz; fakat bu tarif en azından denkleme sütü de kattığı için daha az un ve tereyağı gerektiriyor. Dedim ya, bu tarif benim favorim. Neden derseniz, bu helva er ya da geç akşam evde otururken tatlı krizi geçirecek olan herkesin kötü gün dostu olmaya aday. Sonuçta helva bu. Evde hiçbir malzeme bulamayıp, bir parça tatlı için inim inim inlediğinizde bu tarif hızır gibi yetişecek, bana güvenin.

Ben helvayı pişirdikten sonra bir dondurma kaşığıyla top top tabağa koyup üzerine tarçın serpiyorum. Sonra da buzdolabında bekletiyorum. Bence ne kadar soğuk olursa o kadar güzel oluyor. Hadi itiraf edeyim, ertesi gün sabah iyice soğumuş haliyle kahvaltıda yemeye de bayılıyorum. İtiraflar bittiğine göre artık tarife geçebiliriz:)
Malzemeler:

  • 1 su bardağı un
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 125 gr. tereyağı
  • 1/2 litre süt
  • Tarçın

Yapılışı:

  1. Tereyağıyla unu tavada rengi dönüp iyice koyulaşana kadar kavurun. Bu noktada biraz bilek gücü ve sıcak ocağın önünde bolca sabra ihtyacınız olacak.
  2. Ayrı bir kapta sütü ve şekeri çırpıcıyla iyice karıştırın. Sütlü karışım soğuk olmalı.
  3. Helva kavrulup, çektiği yağı tekrar verip hafif sulanmaya başladığında sütlü karışımı ekleyin. Bu aşamada, topaklanmayı engellemek için hızlı hızlı, kavurduğumuz un, sıvı karışımı çekene kadar karıştırıyoruz. Sütle un özleşip pürüzsüz kıvama gelince ocağın altını söndürüyoruz.
  4. Daha önce söylediğim gibi, dondurma kaşığı yardımıyla tabağa alıp üzerine bol tarçın serperek servis ediyoruz. Dilerseniz buzdolabında beklettikten sonra da servis edebilirsiniz. 

3 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir