Süt Reçeli Yapımı ve Kolay Tarifi

Süt Reçeli Yapımı ve Kolay Tarifi

Süt Reçeli Yapımı ve Kolay Tarifi

Merhaba hanımlar, bugünkü tarifimiz süt reçeli, süt bildiğiniz gibi tabiatıyla son derece faydalı bir besindir, yaklaşık 3000 yıldır özellikle kemik gelişimi için kullanılmakta. Kullanım alanı sadece kemik gelişimi değil ayrıca süt türevleri sayesinde birçok tüketim alanına sahip ve size tarif edeceğim detaylarla ömrü uzatılabilen bir besindir.
Süt kullanımı kısa ömürlü olması nedeniyle zordur, çünkü kemik gelişimi için özellikle çocuklar kullanır sütü. Dolapta muhafaza ettiğinizde toplam kullanım ömrü yaklaşık 3 gündür, 3 gün sonrasında çocuklar için bilhassa tüketilmesi zararlıdır. Bu sebeple bu süre zarfında sütün değerlendirilmesini sağlamak gerekir. Çünkü süt her mayalandığında ömrü sıfırlanır.

Örneğin sütten yoğurta geçiş, artı 3 gün daha ömür kazandırır ve toplamda 6 günlük bir yenileme süreci başlar. yoğurttan sonra ekşimiğe geçtiğinizde 10 günlük daha bir ömür kazandırır ve eksinin toplamı 16 gün olur. Evde yoğurt mayalama, evde ekşimik yapımı gibi tarifler sitemiz üzerinde yer almaktadır.

Süt Reçeli Tarifi’nin Yapılışı

MALZEMELER

  • 5 su bardağı süt (paket süt veya açık süt)
  • 1 su bardağı şeker
  • 1 silme çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 fiske tuz

Şimdi gelelim tarifimizin detaylarına.

Süt reçelinin içerisinde tuz bulunması sizi korkutmasın, herhangi bir ekşimeye yol açmadan, son derece uzun ömürlü kullanılabilen bu tarif buzdolabında saklandığı takdirde 2 aya kadar dayanabilmektedir. Yalnız soğuk ortama taşınmadan önce ocaktan alın sıcak süt reçeli ilk önce oda sıcaklığında muhafaza edilir. Isısının düşürülmesine daha sonra dolapta korunmasına dikkat edin ve içerisine tuz giren bu tarifin tuzun aslında sütün tadını daha çok açığa çıkartmak için kullanıldığını bilmeniz gerek. Eğer kaynamaya başladıktan sonra tuz ilave edersiniz sütte kesilme meydana gelecektir.

Bu sebeple süt henüz soğukken tuzu ve şekeri aynı anda ilave etmemiz gerekir. Şimdi tarifimizi tüm detayları ile birlikte sizlerle paylaşıyoruz.


Öncelikle sütümüzü geniş bir tencereye alıyoruz, bunun nedeni içerisinde kabartma tozu bulunan sütünüz kaynamaya başladığında kabaracaktır. ve taşma meydana gelecektir. Geniş tencere içerisinde bu taşıma kontrol altında tutulabilir daha önce de söylediğimiz gibi sütün içerisine tuzumuzu ve şekerimizi ilave ediyoruz. Tuzumuz sütün tadını daha çok açığa çıkartmak için kullanılıyor, daha sonra kısık ateşten bir nebze harlı şekilde sütümüzü kaynamaya bırakıyoruz.

Unutmamamız gerekir ki sütü sık aralıklarla ara sıra karıştırıyoruz ki süt aynı zamanda mayalanır, sürekli karıştırdınız takdirde sütün mayalanması söz konusu değildir.
Sütümü ara sıra karıştırarak kaynamaya başladığında içerisine kabartma tozu eklenebilir, eklenen kabartma tozundan sonra ocağın altı açılır ve sürekli karıştırılarak sütün çikolata kıvamında bir kıvama gelmesi beklenir. Bu kıvamı alan süt oda sıcaklığında soğumaya bırakılır, oda sıcaklığında soğuduktan sonra 1 kavanoz içer,sine alınır ve dolap içerisinde iki ay boyunca muhafaza edilerek tüketilebilinir. Çocuklar için son derece lezzetli ve besleyici bir reçel türüdür, bu reçeli evinizde sürekli olarak yapabilir, sütün faydalarından aile boyu faydalanabilirsiniz. Yapımı en fazla 45 dakika süren bu tarifi eli yavaş hanımlar için bir saate kadar ulaşabilir, son derece pratik, lezzetli ve besleyici bir tarif. Hepinize afiyet olsun…

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir