Sultan Mezesi Tarifi

Sultan Mezesi Tarifi

Sultan Mezesi Tarifi

Eğer rakı sofralarını seviyorsanız, çeşit çeşit mezeler yapıp, güzel sofralar kurup arkadaşlarınızı ağırlamaktan hoşlanıyorsanız, söz size!! Bu meze her rakı sofranızın baş tacı olacak.

Çok sevdiğim bir arkadaşımla, sürekli gittiğimiz bir balık lokantasında yediğimiz bir mezeydi bu. Her seferinde ”bu ne güzel bir şey yaa,” diyerek bayıla bayıla yerdik. Birgün arkadaşlarıma yemek hazırlığı yapıyordum. Aklıma bu meze düştü. Ne yapsam ne etsem derken arkadaşımı aradım. Bana tarif al n’oluuur, dedim. O da aramış istemiş, sağ olsunlar vermişler. O gün bugündür, her mükellef soframda sultan meze başköşededir. Eeee adı üzerinde sultan…

Yapması gerçekten çok kolay. Malzemeler her evde olan cinsten ve ucuza mal oluyor.

Çok fazla dikkat etmeniz gereken bir şey de yok. Ben bu mezeyi yaparken maydanozları ve soğanları çok ince kıymaya özen gösteriyorum, o zaman malzeme, sosu çok güzel içine çekiyor ve sanki daha lezzetli oluyor.

Malzemeler:

  • 1 demet maydanoz
  •  5 adet yeşil soğan
  •  2 çorba kaşığı irmik
  • 1 yemek kaşığı biber salçası
  •  Bir limon
  •  Zeytinyağı

Yapılışı :

  1. Maydanoz ve soğanları yıkayıp kuruttuktan sonra çok ince kıyıyoruz.
  2. Yeşillikleri güzelce karıştırdıktan sonra üzerine irmikleri serpiyoruz. 
  3. Salçayı 2-3 çorba kaşığı su ile inceltiyoruz.
  4. Salça, limon ve yağı iyice karıştırıp yeşilliklerin üzerine döküyoruz. Hafif sulu bir kıvamda olmalı. Suyun bir kısmını da irmik çekeceği için eğer gözünüze az sulu geldiyse, biraz daha su ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun…

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir