Süleyman Şah Kimdir? Nasıl Ölmüştür

Süleyman Şah Kimdir? Nasıl Ölmüştür

Süleyman Şah Kimdir? Nasıl Ölmüştür

Süleyman Şah Kimdir?

Dünya tarihinin en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulmasında ve gelişip büyük bir imparatorluk haline gelmesinde en önemli katkıları bulunan büyük hükümdarlardan biri de hiç şüphesiz Süleyman Şah olmuştur.

 Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi’nin dedesi olan Süleyman Şah birçok özelliğiyle diğer birçok Osmanlı hükümdarlarından ayrılmış ve Osmanlı Devleti’nin dünya coğrafyasında gerçekleştirmiş ve bu büyük keşifleri oğlu olan Ertuğrul Gazi’ye aktarmıştır. Başta Orta Asya ülkelerinin tarihi kaynaklarında olmak üzere birçok tarihi kaynaklarda isminden sıkça bahsedilen Süleyman Şah özellikle Türk tarihi arşivlerinde geniş bir konuma sahip olmuştur.

Süleyman Şah Kimdir?

Süleyman Şah Kaya Alp’in oğludur. Osmanlı devleti’nin başarılı hükümdarlarından biri olan Ertuğrul Gazi’nin babası ve yine Osmanlı devleti’nin başarılı hükümdarlarından olan Osman Gazi’nin dedesidir. Oğuzların kayı boyundan olan Süleyman Şah’ın tam olarak nerede doğduğu ve hangi tarihlerde dünyaya geldiği hakkında kesin olan bir kaynak bulunamamaktadır. Ancak birçok tarihi arşivlerde 12.yüzyılın sonlarında dünyaya geldiği hakkında çeşitli bilgiler bulunmaktadır.

Birçok tarihçilere göre bu bilgiler tahmine dayalı olup gerçeklik ifade edememektedir. Süleyman Şah yaşadığı Orta Asya coğrafyasında Moğolların burayı istila etmesi sonucunda batı asya topraklarında doğru göç etmiş ve yanında bulundurduğu 50.000 kişilik kişiyle birlikte buraya gelerek Anadolu topraklarına yerleşmiştir. Tarihi kaynaklara göre 1214 tarihinde Anadolu topraklarına yerleşen Süleyman Şah hayatının geri kalanını burada geçirmiş ve burada vefat etmiştir.

Süleyman Şah’ın Ölümü

Yukarıda da belirtildiği üzere Süleyman Şah’ın kesin olarak ölüm tarihi bilinememektedir. Ancak birçok tarihi kaynaklarda Süleyman Şah’ın kendi boyuna mensup olan birkaç boy beyleriyle Ceber’e gittiği sırada Fırat nehrinde boğulduğu ifade edilmektedir. Fırat Nehrinde boğulmasının ardından Ceber’in kuzey bölgesine defnedildiği yönünde bilgiler de bulunmaktadır. Bugün türk topraklarının dışında bulunan Süleyman Şah türbesi 21 Şubat 2015 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başarılı girişimleri sayesinde Süleyman Şah’ın naaşı türbesinden alınıp Türkiye sınırları içerisinde yer alan Eşme köyüne getirilmiştir. Bugün Eşme köyünde yer alan Süleyman Şah türbesi Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ziyaretçiler tarafından ziyaret edilmektedir.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir