En Sosyal Blog

Stres Hormonu ile Depresyon Arasında Bağlantı Var mı?

Stres Hormonu ile Depresyon Arasında Bağlantı Var mı?

Harvard Üniversitesi araştırmacılarına göre farelerin uzun süre boyunca stres hormonuna maruz kalmaları depresyona sebep oluyor. Bu buluş şimdiye kadar toplanmış bu tezi destekleyen ikinci derecede delilleri sağlamlaştırmış oluyor.

Stres hormonları ve depsresyon arasındaki bu sebep sonuç ilişkisi depresyonun tedavisinde yeni olanaklar sunacak. Şimdiye kadar araştırmacılar depresif olan insanların yüksek kortizole (stres hormonu) sahip olduklarını biliyordular fakat bunun nedeni bilinmiyordu. Bu son araştırmaya göre yüksek miktarlarda kortizole maruz kalmak depresyonun semptomlarına katkıda bulunuyor.

Araştımacılar buluşlarını bir grup fareye (kemirgenlerde kortikosteron) düşük miktarda stres hormonu diğer bir gruba yüksek miktarda stres hormonu vererek yaptılar. İnsanlarda ise sürekli stres altında olmak (hastanede yakınının olması gibi) depresyona sebep oluyor.

2 hafta boyunca günde sadece 1 defa stres hormonu verilmiş farelere kıyasla günde 24 saat stres hormonu verilmiş fareler daha çekingen ve korkaktılar. Aynı zamanda ani uyartılara karşı duyarsızlaşma görüldü.

Daha önce var olan 4 tür delilin ışığında bu buluş pek şaşkınlık yaratmadı:

  • 1) Cushing rahatsızlığı (adrenal sistemin aşırı kortizol salgılaması) olan insanların yarısından fazlası depresif.
  • 2) Anksiyete içeren depresyon da aynı sistemin bozukluğu sonucu oluşuyor.
  • 3) Kortikosteroid tedavisi gören insanlarda normalden fazla huysuzluk içeren depresyon gibi davranış bozuklukları görülüyor.
  • 4) Uzun süreli glukokortikoid seviyeleri de anksiyeteyle ilgili beynin kısımlarında yüksek aktiviteye yol açıyor.

Bu araştırmayla beraber bu deliller merkezi bir aksiyomun etrafında toplanmakta: Stres hormonu depresyona yol açan anksiyeteye sebep olmakta. Araştırmacılara göre kısa süreli kortizole maruz kalmak adaptif iken uzun süreli kortizole maruz kalmak sinir sistemine kalıcı zararlara yol açmakta.

Depresyonun fizyolojik sebeplerini keyfetmekle bu hastalığı tedavi eden yeni ilaçların bulunması mümkün olabilecek.

Amerikan Psikoloji Birliği

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.