En Sosyal Blog

St. Petersburg Gezi Rehberi

St. Petersburg Gezi Rehberi

Bugünkü durağımız Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve şehir merkezi nüfusu açısından Avrupa’nın en büyük 4. Şehri olan St. Petersburg. Kimilerine göre Venedik, kimilerine göre ise Avrupa  örnek alınarak Çar I. Pedro tarafından 18.yy’ın hemen başında kurulmuş ve birçok kesime göre de bunu gerçekleştirmiştir. Moskova ile kıyaslandığında gerçekten St. Petersburg’un daha Avrupai olduğunu belirtmeliyim. Oldukça sert bir iklime sahip olan şehire seyahet etmeyi planlıyorsanız biraz sıkı giyinmenizi tavsiye ediyorum.

Şehirde Rusların geleneksek soğan şeklindeki kubbelerine nadir ratlıyoruz . Bu durum bir anlamda Batı medeniyetleri örnek alınarak yapılan mimari konusunda şehrin kuruluş amacının yerine geldiğini gösteriyor. Yeniden Diriliş Katedrali (Khram Voskresnia Khristova)’ni bu noktada ayırmam lazım çünkü mimarinin geleneksel Rus esintilerini taşımaktadır.

NERELERİ GÖRMELİ?

St. Petersburg’ a geldiyseniz;

Nevsky Caddesi’ni, dünyanın en eski  ve en büyük müzelerinden biri olan Ermitaj Müzesi’ni ve Spilled Blood Kilisesi’ni kesinlikle görmenizi öneririm.

Ermitaj Müzesi
Spilled Blood Kilisesi

Rusya’nın en kutsal mekanı olarak kabul edilen Kazan Katedrali’ni, özellikle geceleri çok daha ihtişamlı olan Liteyny Köprüsü’nü, ünlü rus yazar Puşkin’in çok sevdiği Literary Cafe’yi ve Sir İsaac Katedrali’ni de görmeden dönmeyin.

Kazan Katedrali
Literary Cafe
Liteyny Köprüsü

NE YAPILIR?

Dünyaca ünlü Mariinsky Tiyatrosu da dahil çok sayıda tiyatro salonu bulunan şehirde hem kış hem de yaz aylarında birçok organizasyonla karşılaşabilirsiniz. Oyunlar, operalar, festivaller, müzikaller, dans geceleri ve daha birçok keyif veren aktivetenin içinde buluverirsiniz kendinizi birden. Bununla birlikte gideceğiniz mevsime göre kayak, sandal sefası da yapmanız münkün.

NE YENİR?

Şehirde tatmanız gereken başlıca lezzetler;  Boeufstrogonof , ekşi soslu sıcak çorbalar ,Noel hindisi, kızartmalar, rengeyiği eti kızartması, tuzlu mantar, kızartılmış ördek eti ve etli jöleli Pelmeni’dir.

Boeufstrogonof

ULAŞIM

Sizi etkisi altında bırakacağını düşündüğüm şehir için yaklaşık 2.5 saatlik bir uçak yolculuğunu tercih edebilirsiniz. THY‘nin S.t Petersburg’a direk uçuşları bulunmaktadır.

İyi gezmeler dileklerimizle…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.