Sosyal Medya Zaman Hırsızı mı?

Sosyal Medya Zaman Hırsızı mı?

Sosyal Medya Zaman Hırsızı mı?

Dünyada yaygınlaşması ile birlikte, ülkemizde de hızla yayılan sosyal medya, fazla kullanıldığı zaman insanları yalnızlığa ve sadece yazışarak anlaşmaya yitmektedir. Aradığınız her türlü bilginin, eğlencenin elinizin altında olması; gece uykusuz kalmaya, en küçük zaman dilimlerini sosyal medyaya ayırmaya yol açar. Her gün yenileri başlayan diziler, bütün geceleri doldurmakta ve artık eş dost ve akraba ziyaretleri yerini dizi izlemeye bırakmaktadır. Çocuklarda da bağımlılık yapan sosyal medya, ertesi gün okula gidecek çocukların, vaktini gece geç saatlere kadar televizyon ve bilgisayar başında geçirmesine yol açmaktadır.

Doğru ve verimli kullanılmayan sosyal medya zaman hırsızı olacaktır. Fakat ona gereğinden fazla vakit ayıran bireylerde hırsızlığa göz yumarak, zamanlarını kendi elleri ile sosyal medyaya teslim etmektedir. Sadece boş zamanlar ayrılarak, sosyal medya verimli bir şekilde kullanılabilmektedir. Zamanı iyi kullanmak insanın elindedir. İşe, eğlenceye ve dinlenmeye, gerektiği kadar zaman ayırmak yani planlı yaşamak şarttır.

Sosyal Medya Zamanı Nasıl Çalar?

Sosyal Medya Zamanı Nasıl Çalar?Gerekli durumlarda kullanıldığında oldukça faydalı olan, en uzaktaki yakınlar ile rahatça iletişim kurulabilen sosyal medya, eğer boş vakitlerde kullanılmıyorsa, iş ve öğrenim durumuna engel oluyorsa, o zaman hırsız olabilmektedir. Gece geç saatlere kadar ve iş sırasında sosyal medyayı takip etmek, konsantrasyonu etkileyecek, hiçbir işe gereken önem verilemeyecektir. Uzun saatleri televizyon ve internet başında geçirmek, ders çalışılması, kitap okunması, dışarıda iş takip edilmesi gereken birçok zaman diliminin boşa geçmesine neden olur.

Sosyal Medyanın Zamanı Çalması Nasıl Önlenebilir

 1. Küçük Çocukların Sosyal Medya Kullanması Sınırlanmalıdır.
  Dünyaya gelir gelmez, sosyal medya ile tanışan ve bu şekilde insanlar ile iletişim kurmaya alışan çocuklar, yalnız kalabilmektedir. Ailelerin önlem alması ve sosyal medyaya ayırdığı zamana kısıtlama getirmesi, çocuğu ev dışındaki sosyal faaliyetlere yönlendirmesi önemlidir. Çocuk, gerçek insan ilişkileri kurmaya alıştığı zaman, sosyal medyayı çok fazla kullanmayacaktır.
 2. Aile Büyüklerinin Ev Ortamındaki İlişkileri Canlı Tutması Önemlidir.
  Bazı aileler, günlük iş yoğunluğu, akşam televizyon dizileri ile o kadar çok meşgul olurlar ki evdeki ilişkilerin yavaş yavaş koptuğunu fark etmezler. Oysa aile içinde yapılan sohbetler, akrabalar ile kurulan gerçek ilişkilerin yerini hiçbir şey dolduramaz. Bu durum erken fark edilmeli ve sosyal medyanın, gerçek ilişkilerin vaktini çalmasına izin verilmemelidir.
 3. Sosyal Medya Kullanan Her Birey Kendisine Vakit Sınırlaması Getirmelidir.
  Erişkin bireyler kendilerine sınırlama getirmeli ve bu ayrılan zaman dilimi aşılmamalıdır. Öğrenciler; derslerini aksatmayacak kadar, çalışanlar; uykusuz kalmayacak kadar, ev hanımları ise işlerinden arta kalan kısa bir zaman dilimini sosyal medyaya ayırmalıdır.
 4. Cep Telefonları, Uyku Ve Ders Vakti Sessize Alınmalı veya Kapatılmalıdır.
  Çocuklarda ve gençlerde alışkanlık haline gelen, gece geç saatlere kadar cep telefonundan mesajlaşmak ve Facebook, Twitter gibi sosyal medya araçlarını kullanmak; gece uyku düzeninin bozulmasına ve gereksiz radyasyon alınmasına sebep olacaktır. Çoğu ailede büyük problemler çıkaran bu durum, aile ve çocuğun konuşarak karar vermesi ile çözülebilir.
 5. Sosyal Medyanın Doğru Kullanıldığındaki Faydaları Topluma Anlatılmalıdır.
  Halk olarak imkanımız yeterli olmasa da her türlü yeniliği anında takip etmeyi pek severiz. Gelişmekte olan toplumlarda görülen bu hastalık, bir moda olarak bizim ülkemizde de devam etmektedir. Hiçbir geliri olmayan insanların elinde en pahalı cep telefonları, her dakika yapılan paylaşımlar görüyoruz. Oysa her şey gerektiği kadar kullanıldığında anlamlı ve güzeldir. Halk bu konuda bilinçlendirilmeli ve sosyal medyanın faydalı amaçlar için nasıl kullanılabileceği anlatılmalıdır.

Sosyal Medya Bağımlısı mıyım?

Ülkemizde yapılan internet araştırmaları, insanların başta Facebook ve Twitter uygulamaları olmak üzere sosyal medyaya büyük bir ilgi gösterdiğini kanıtlamaktadır. Peki sosyal medya nedir? İnsanların resim, video gibi paylaşımlarını yayımladığı büyük iletişim ağlarına sosyal medya denmektedir.

Facebook’da kullanılan tanım ve ifadeler artık günlük hayatta insanlar arasında en çok kullanılan ibareler olmuştur. Araştırmalara göre ülkemizde yaklaşık 31 milyon, dünya üzerinde ise neredeyse1 milyar kullanıcıya Facebook, çeyrek milyarı aşan Twitter uygulamaları, insanların sosyal bağımlılığının en önemli kaynağıdır. Kişilerin eklediği fotoğraf ve videolar, kişiler arası ilişkilerin bittiği ve başladığı yerler olan bu sanal dünya artık alışkanlıkların belirlendiği apayrı bir dijital dünya haline gelmiştir.
          Sosyal medya bağımlılığı nedir ve nasıl anlaşılır diye düşünüldüğünde internet ve sanal ortamla olan münasebetin sıklığı bunun ip uçlarını vermektedir. Kullanıcı dizüstü bilgisayarında ücretsiz WiFi yakaladığı anda, e-postalarından önce Facebook veya Twitter hesabına giriyorsa, cep telefonunda aramalar ve mesajlarından önce yine sosyal ağlara bağlanılıyorsa, sürekli yer bildirimi yapıp, fotoğraflar çekiyor, yorumlar yapıp beğeniyorsa bağımlılık üst düzeye çıkmış denilebilir. Böyle bir kullanıcı kişi için yapacağı en doğru şey uzun bir süre kafasını dinlemek olacaktır.
Facebook ve Twitter sosyal ağları, dünya üzerinde milyonlarca insanı ve yüzlerce ülkeyi etkileyen sosyal bir tetikleyici olmaya başlamıştır. Bilhassa yazılı ve görsel medyayı yani gazete televizyonları kullanamayan n terör örgütleri, sosyal ağlar üzerinden ucuz ve etkili bir propaganda yürütebiliyor. Görülen o ki, buna benzer saldırılar sosyal medya aracılığıyla insanları psikolojik olarak etkilemeye devam edecek.

Bağımlı mıyım ?

Kullanıcıların bu noktada kendilerine’’ sosyal medya bağımlısı mıyım’’diye sorması gerekiyor. Sosyal medya üzerinden duygusal iniş çıkışlar yaşandığı esnada mesaj ya da paylaşımda bulunmak bazen telafi edilemeyen sonuçlar verebiliyor. Daha sonra telafisi mümkün olmayacak durumlarla karşılaşmamak için Twitter ve Facebook kullanıcılarının son derece dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Yine gönderilen mesajlarda dini ve siyasi simgelere insanların verebileceği tepkiler farklı olacağı için dikkatli olunması gerekiyor. Google, Gmail kullanıcıları için hazırladığı Lab uygulamasıyla, gecenin ilerlemiş saatlerinde kullanıcının göndereceği e-postalardan önce 4 basamaklı bir aşama yaptırarak kullanıcıların zihnen hazır olup olmadığını anlamaya çalışıyor.


1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir