Somon Gravlaks Tarifi

Somon Gravlaks Tarifi

Somon Gravlaks Tarifi

Gravlaks yöntemi, somonun eşit miktarda tuz ve şekerle kürlenip, bir süre bekletildikten sonra yemeye veya saklanmaya müsait hale getirilmesidir. Bu yöntem kuzey Avrupa ülkelerinde çok sık kullanılır, ve sabah, öğle akşam masalarda baş köşeyi alır.

Bu yöntemle yaptığınız somon balığını, somon fümeyi kullandığınız her yerde kullanabilirsiniz. Somon fümeden tek farkı, isli tadının olmamasıdır. Füme etmek için daha farklı düzenekler gerekir.

Benim buzluğumda sürekli somon gravlaks olur. Kızarmış ekşi mayalı çavdar ekmeğinin üstüne, salatalara, hatta makarnaya  çok yakışır. Üzerine hiç bir şey koymadan incecik dilimleyerek tabağa koyduğunuzda, meze olarak da keyifle tüketebilirsiniz. Kızım bu aralar suşiye merak saldı. Yaptığım gravlakslarla kızıma suşi de yapıyorum, bayılıyor. Onu da başka bir tarifte anlatacağım size.

Çiğ olarak tüketilen bu tür ürünlerde en önemli husus balığın çok taze olduğundan emin olmaktır.
Daha önceleri size alabalık marine tarifi de vermiştim. Bu ve benzeri tariflerde balığın taze olması çok önemlidir. O yüzden alırken balıkçınıza özellikle söyleyin marine edip çiğ olarak tüketeceğinizi. Bu durumda zaten balıkçınız size yeterince taze değilse vermeyecektir. Verirse nasıl olsa anlarsınız, o zaman balıkçınızı değiştirin. 🙂

Daha ucuz, daha sağlıklı ve fabrikasyon değil. Eğer somon fümeyi çok seviyorsanız mutlaka bu tarifi deneyin. Pişman olmayacaksınız.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir