Sivilcelerimi Sıkmalı mıyım? Sivilce Yapan Besinler

Sivilcelerimi Sıkmalı mıyım? Sivilce Yapan Besinler

Sivilcelerimi Sıkmalı mıyım? Sivilce Yapan Besinler

Vücudunuzdaki sivilceleri hiç bir zaman kendiniz sıkmaya kalkışmayın.

Neden böyle bir şey söylediniz diyeceksiniz. Hemen açıklayalım.
Yüzünüzdeki sivilceyi sıkarken sivilcenin derinizin altına iyice girmesine yol açabilirsiniz. Sivilceyi derinin altına iyice gömdüğünüz zaman, iltihap daha çok yayılır ve sivilceniz büyümüş olur. Büyüyen sivilce sizi tekrar, yüzünüzle oynamaya itebilir. Böyle de yapınca yüzünüzde ilerde kahverengi lekeler çıkar. Yüzünüzde bol miktarda sivilce varsa eğer yapmanız gereken şey çok basit. Hemen bir cilt hastalıkları alanında uzman olan bir doktora görünün.

Doktor size gereken kremleri, gereken ilaçları verecektir. Eğer siz hayır ben doktora gitmek istemiyorum, yüzümdeki sivilceleri kendim sıkacağım diye bir düşünceye kapılırsanız yanlış yapmış olursunuz ve ilerde yüzünüzdeki lekelerle her zaman uğraşmak zorunda kalırsınız.

Sivilceleri sıkmak zararlı mı?

Sivilceler, bir çok insanın hayatında belli dönemlerde yer bulmuş cilt kusurlarıdır. Çoğu insan bu sivilcelerden kurtulmak için, çeşitli kremler, çeşitli sabunlar ve ilaçlar kullanmaktadır.

Kimileri ise, sivilcelerini sıkıp patlatmaktadır. Bu yazımızda sivilceleri sıkmanın zararlı olup olmadığı konusuna değineceğiz.
Öncelikle şunu söyleyelim sivilceleri sıkmak oldukça sakıncalı bir durumdur. Çünkü siz sivilceleri sıktıkça, sivilceler inatla çoğalır, teninizin başka bölümlerine de inatla yayılır.

Ayrıca sivilceleri sıktığınızda cildiniz kanadığı için cildinizde kahverengi lekeler oluşabilir.

Eğer sivilce sorununuz varsa yapmanız gerekenler şunlar:
Sivilce probleminiz varsa öncelikle yapmanız gereken bir dermatoloğa gitmek. Sivilceleriniz hakkında en doğru kararı doktorunuz verir.
Doğal cilt maskeleri ile de sivilcelerden korunabilirsiniz,
Piyasada satılan bazı sabunlar (kükürtlü sabun) cildinizi kurutarak sivilcelerin oluşumunu engelliyor.
Son olarak benim size tavsiyem, hiç bir zaman sivilcelerinizi sıkmayın, siz sıktıkça o da inatla yayılır, bunu bilin. Sonra ilerde pişman olmayın.

Yüzde Sivilce Yapan Gıdalar Hangileridir?

Yüzdeki sivilcelerin oluşumunu birçok nedeni olsa da, günlük Yüzde Sivilce Yapan gıdalarımızın da bunda belli rolü var.

Yüzde Sivilce Yapan İçecekler:

Böyle içeceklerin içerdiği maddeler yüzde sivilce oluşumunu başlıca nedenlerinden biridir. Cildin pH seviyesini düşüren böyle yapay içeceklerden uzak durup evde hazırladığınız doğal meyve sularını ve kompostoların içmek daha önerilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan  İşlenmiş gıdalar:

Marketlerde satılan paketlenmiş gıdalar, hazır meyve suları, pizza, hamburger vb. böyle besinler arasındadır. Bu besinlerin içinde özel kimyasal maddeler olduğu için alerji da yaratabilir. Size bu besinlerden hangisinin etkileyip, hangisinin etkilemediğini test ederek kontrol edebilirsiniz.

 

Yüzde Sivilce Yapan Baharatlar

Aşırı baharatlı gıdalar kullanmanız sindirim sürecine zarar verebilir. Bu durum ise ciltte sivilcelerin oluşmasına neden olur. Eğer baharatların yüzünüzde bazı sorunlar yarattığını gözlem etmişseniz, bundan uzak durmaya çalışın.

 

Yüzde Sivilce Yapan Şekerler

Aşırı kabul edilmiş şeker de yüzde sivilcelerin oluşmasına neden olabilir. Çünkü sürekli şirniyyatla beslenmek sivilceye neden olan hormonları işe düşürüp onların artışa yol açabilir. Çikolata ve diğer şekerli gıdalar da bunun oluşmasına yol açabilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan Karbonhidratlar

Un, makarna, ekmek gibi tahıl ürünleri de aşırı kullanıldığında yüzdeki sivilcelerin artmasına neden olur. Karbonhidrat ve şekerin birlikte kullanılması ise bunu daha da kaçınılmaz olur.

 

Yüzde Sivilce Yapan Yağlar

Margarin, defalarca kullanılmış bitkisel yağlar da sivilcelerin oluşmasına yol açıyor. Eğer bu yağlardan kullanırken yüzünüzde sivilcelerin oluştuğunu veyahut da arttığını gözlemlediklerini ediyorsanız, zeytin yağından kullanmanız önerilir.

 

Yüzde Sivilce Yapan Tuz

Tuz deri dokusunda şişme ve şişkinliğe yol açıp yüzünüzün güzel görüntüsüne zarar getirebilir. Gıda alırken tuzun hacminin aşırı olmamasına dikkat edin.

Et, pirinç, sebze, fasulye vb. gibi gıdalardan kullanmadan önce iyice yıkayın.

Belirtelim ki, sayılan tüm bu gıdalardan tamamen vazgeçmek mümkün değil. Ama şart yararlanmak ve belirlenen sınırı aşmamaktadır.

Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir