Sivas Usulü İçli KöfteTarifi

Sivas Usulü İçli KöfteTarifi

Sivas Usulü İçli KöfteTarifi

MALZEMELER

 • 5 su bardağı kadar bulgur
 • Su
 • Tuz
 • Un
 • İçi için;
 • 9 adet orta boy patates
 • 1 adet soğan
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 1 yemek kaşığı salça
 • Tuz
 • Sosu için
 • Tereyağı (4 kaşık)
 • 2 kaşık salça

Hemen hemen her damak lezzetine uygun içli köftenin Sivas mutfağından çıkan bir tarifi. Doğu lezzetlerinin en çok bilinen ve sevilen yemeği içli köfteyi artık hemen her hanım kendi mutfağında kendi damak zevkine uygun halde yapabiliyor. Sizler de misafirlerinize kendilerini değerli hissedecekleri bir yemekle ağırlamak istiyorsanız Sivas içli köfte tarifimizi deneyebilir, kolaylıkla misafirlerinizin memnun kalacağı bir sofra hazırlayabilirsiniz.
İçli köftemizi yapmaya önce köftenin içini hazırlayarak başlıyoruz. Bunun için ilk olarak patateslerimizi küçük küçük küp şeklinde doğruyoruz. Küçük soğanlarımızı da doğradıktan sonra önce soğanları büyükçe bir tencerede kavurup üzerine patateslerimizi ekliyoruz. İsteğe göre içli köftelerimizin kıymalı olması için bu aşamada patates ve soğanın yanına kıyma da ekleyebilirsiniz. Hatta damak zevkinize göre bu patates, soğan ve kıyma üçlüsünden dilediklerinizi katıp kendi zevkiniz doğrultusunda bir içli köfte de hazırlayabilirsiniz. Malzemelerimiz bir müddet piştikten sonra ocağın altını kapatıyoruz.


Diğer tarafta bulgurlarımızı bir kaba boşaltıp üzerine suyumuzu dolduruyoruz. Bulgurlar iyice ıslanıp yumuşadıktan sonra bulgurumuzu yoğurmaya başlıyoruz. Yoğurma aşamasında dilediğimiz kadar tuzu da ilave etmeyi unutmayalım. Yoğurma işlemini 10 – 15 dakika devam ettirdikten sonra bulgurumuzun üzerine bir miktar da un ekliyoruz. Karışımımız hamur kıvamında ne çok cıvık ne de çok katı olmamalı. Ancak birbirine tutunup dağılmayacak şekilde olması gerekiyor. Bu kıvamı sağlayacak kadar un koyup yoğurmaya devam ettikten sonra elimize küçük parçalar alıp bunları yuvarlak haline getiriyoruz. Bir parmağımızı kullanarak hamuru şapka haline getiriyoruz. Ortasını açtıktan sonra kenarlarını da elimizden geldiği kadar inceltip içli köftemizin daha lezzetli hale gelmesini sağlayabiliriz. Şapka şeklindeki hamurumuza bir miktar iç koyarak uçlarını kapatıyoruz. Hamura şekil verme süresince bir taraftan elimizi ıslatıp hamurun yapışmamasını sağlayabiliriz. Bu sayede şekil vermek ve ucunu kapattıktan sonra içli köftenin şeklini düzeltmek daha kolay olacaktır.
Bir taraftan da tencerede kaynayan suyumuza yine damak tadımıza göre istediğimiz miktarda tuz ekleyip karıştıralım. Sonra hazırladığımız köfteleri içerisine atarak pişirebiliriz ancak tencereye çok fazla köfte doldurursak güzel pişmeyebilir veya birbirlerine yapışabilirler. Bu ayrıntıya dikkat ederek köftelerimizi pişirdikten sonra bir tabağa ayırabiliriz. Köftelerin piştiğini görüntüsünden anlayamıyorsak bir kaşık ile alıp kulağımıza yaklaştırarak anlayabiliriz. Eğer köfteden çatırdama sesleri geliyorsa köfte pişmiş demektir.
Köftelerimizin lezzetini bir kat daha arttırıp sunumumuzu güzelleştirmek adına bir tavada yaptığımız salçalı sosu köftelerimiz üzerinde gezdiriyoruz ve böylece Sivas usulü içli köftelerimiz servise hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz.

1 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir