Şirket telefonu zarar görürse maaştan kesilir mi?

Şirket telefonu zarar görürse maaştan kesilir mi?

Şirket telefonu zarar görürse maaştan kesilir mi?

Soru: Yemeksepeti firması banabi oluşumu içerisinde motorlu kurye olarak haziran ayından beri çalışmaktayım.Şirket telefonu olarak tahsis edilen samsung m10 (piyasa değeri 1300tl) cep telefonumun ekranı mesaide iken motorumun taşıma çantasında kırıldı.Ve sonrasında merkeze tamir için gönderildi.Sonrasında tamir işlemi için şahsım gelecek ay maaşından 900tl kesileceği belirtildi.İş başlangıcın da doldurup imzaladığımız sözleşmeyi incelediğimde şu ifade ile karşılaştım “Dağıtım personeli,İŞVEREN tarafından kendisine teslim edilen cihaz ve ekipmanlarının tamamen kendi sorumluluğunda olduğunu, Dağıtım Personeli’nin ihmal ve kusuruyla zarar gelmesi halinde hasarın meydana geldiği tarihten başlayarak son 1 (bir) yıl içinde 1000tl’yi aşan tutarların Dağıtım Personeli’nin ücretinden kesileceği…”.Bu ifadeyi okuduktan sonra şirketin insan kaynakları ile görüşme sağladığımda ifade de böyle bir ibraz bulunmamasına rağmen aldığım cevap şöyle idi: “Orada aslında söylenen kaza durumundaki hasarlar”.Fakat sözleşmede açıkça görüleceği gibi kaza değil ihmalden kaynaklı durumdan bahsediliyor.Ki bildiğim kadarı ile kaza durumlarında zaten sigorta devreye girmektedir.Lütfen yardımcı olabilirmisiniz ? Duruma göre hukuk yoluna başvurmayı düşünüyorum.

Cevap:

1-) İcra yoluyla bile maaşın 1/4 ünden fazlası iş kanunu ve icra iflas kanunu gereği kesilemiyor iken 900 tl yi sözleşmede olsa bile tek seferde kesmeleri yasal bir işlem değildir.


2-) Sözleşmedeki maddeye göre 1000 tl yi aşan tutarlar için işlem yapılabilir, hasarın 900 tl olduğunu ifade ediyorsunuz bu durumda ilgili maddeden işlem yapılamaz kaldı ki değeri 1300 tl olan bir cihazın tamirinin 900 tl olması ayrı bir bahis konusudur.

3-) İşçinin 2 iş gününü geçen ücretleri tek seferde kesmeleri 4857 sayılı kanuna aykırıdır.

Senden mutlaka yazılı savunma almış olmaları lazım. Almadılar ise işin gereği kazanın nasıl olduğuna ilişkin bir yazı yaz sirkete ver ama bu yazının alındığını ispat için mutlaka imzalat ve bir ornegini al maaş keserlerse yine dilekçe var bir hata ve kusurun olmadığını bu cihazın sigortali olması gerektigini kullanım hatasi olmadığını ifade et. Sen bu dilekçeleri sakla devam et başka iş bulana kadar çalışmaya sonrasında bu dilekçeler ile hem kesilen parayı hem de diğer işçilik haklarını talep edersin.

2 Beğen

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir